We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Turizm sektöründe GES talebi artıyor

Turizm sektöründe GES talebi artıyor

Otellerde artan enerji maliyetleri sebebiyle alternatif yollar ve sürdürülebilir enerjiye geçiş hızlandı. Son dönemde otellerin Güneş Enerji Sistemi (GES) talebine yetişilemiyor. Dünya Gazetesi’nden Erkan Çakan’ın özel haberine göre, ÇATIGES CEO’su Utku Korkmaz 15 şehirde 60’ın üzerinde turistik tesise GES kurulumu yaptıklarını ve talebin çok yüksek olduğunu belirtti.

Habere göre, otel endüstrisi küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlama hedefini koyan Paris İklim Anlaşması’na uyum sağlamak için harekete geçti. Son dönemde artan enerji maliyetleri de bu yatırımları hızlandırdı. Dünyada birçok otel grubu tüketilen enerjinin yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefl iyor. Oteller, önümüzdeki yıllarda güneş paneli sayısını daha da artırmayı ve sürdürülebilir kaynakları kullanmayı planlıyor. Bu arada Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) ‘kullandığın kadar üret’ yönünde almış olduğu kararın sektörü tedirgin ettiği görülüyor. Sektör temsilcileri sektörün doğası gereği mevsimlik çalıştığını, her ay farklı tüketim hacminin bulunduğuna dikkat çekiyorlar. Dünya ortalamasına göre otellerde tüketilen enerjinin yüzde 20’si yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor.

Oteller elektriğini çatısında üretiyor

Yenilenebilir enerji yatırımlarının arttığına işaret eden ÇATIGES CEO’su Utku Korkmaz, “Türkiye’deki oteller de GES yatırımlarına hız verdi. Bu kapsamda 15 şehirde 60’ın üzerinde turizm amaçlı kullanılan işletmeye kurulum yaptık. Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesi bu yatırımlarda önde gidiyor” dedi. Turizm ve şahıs projeleri özelinde Ege’nin önde olduğunu kaydeden Korkmaz, endüstriyel ölçekteki projelerde ise Trakya ve Ege Bölgesi’nin farkındalığı ve talebi yüksek olan yerler olduğunu söyledi. Son 3 yılda çok sayıda otelin çatısını, güneş enerjisi santrali ile elektriğini güneşten üretecek şekilde projelendirdiklerini ifade eden Korkmaz, “Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde çok sayıda otel elektriğini çatısında üretmekte” diye konuştu.
Turizm sektörü ciddi yatırımlar yapıyor

Son dönemde bütün sektörlerin, enerji fiyatlarının yükselmesi ve yenilenebilir enerjide 4. bölge teşviklerinin verilmesiyle GES yatırımlarına yöneldiğini belirten Göze Enerji Yönetim Kurulu Başkanı, Arda Gökçe, bu durumunda yenilenebilir enerjide talep artışı yarattığını söyledi. Turizm sektörünün bu alanda ciddi yatırımlar yaptığını vurgulayan Gökçe, “Şu anda 4 büyük otelin GES kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Bize gelen talep çok fazla. Özellikle kendi işletmesinde GES kurulumunun müsait olmadığı otel sahipleri arazi satın aldı ya da kiralamaya gitti. Bu projelerin etap etap başlamasını bekliyoruz. Antalya, Belek, Manavgat ve Alanya’daki çoğu işletme Burdur’dan Isparta’dan arazi alımı gerçekleştirdi” açıklamasını yaptı.

Yorum Yaz