Türkiye’de Turist Ölümlerindeki Artış ‘Kontrolsüz Tatil’den Mi?

Sektörel Haberler 13 Eylül, 10:02'de eklendi

Türkiye’de Turist Ölümlerindeki Artış ‘Kontrolsüz Tatil’den Mi?

Türkiye tatili sırasında Rus turistlerin zaman zaman çeşitli sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetmesi Rusya’da basının gündeminden düşmüyor. Tur operatörlerinin acil durumlar için kurduğu “Turpomoş” adlı birliğin yetkilileri, Türkiye’de turist ölümlerindeki artışla ilgili açıklama yaptı.

tatil

Moskva 24 portalına konuşan birliğin direktörü Aleksandr Osaulenko, konuyla ilgili bir dizi etkene dikkat çekti. Osaulenko’ya göre turistler arasında ölümlerin armasının ilk sebebi bu yıl Türkiye’ye yaşanan turist akını. Yılın ilk 7 ayında Türkiye’de tatil yapan Rus turist sayısı 2018’in tamamından daha fazla. Tur operatörlerinin ellerindeki veriler turist akınının yüzde 14 arttığını gösteriyor.

Aleksandr Osaulenko, insanların hayatlarını kaybetmelerinde etkili olan ikinci faktör olarak tatilde kontrollerini yitirime eğiliminde olmalarını gösteriyor. Kronik bir hastalığı bulunan, ya da böyle bir hastalığa sahip olduğunu bilmeyen turistler için tedbirin elden bırakıldığı tatil ortamları son derece trajik sonuçlar doğurabiliyor. Sıcakta alkolün veya yemeğin ölçüsünü kaçırmak bu tip riskli davranışlar arasında ilk sırada.

Rusya’nın Antalya Başkonsolosu Aleksey Yerhov, 2019’da Türkiye’de 88 vatandaşlarının hayatını kaybettiğini, rahatsızlanan 40 turistin ise Rusya’ya getirildiğini açıklamıştı. /Turkrus

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.