We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler YERLİ TURİSTE YERLİ TATİL ÖNERİSİ

YERLİ TURİSTE YERLİ TATİL ÖNERİSİ

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, 2023 turizm sezonunda sektörün yaşadığı zorluklara rağmen elde edilen başarıyı vurguladı. Kavaloğlu, 2023 turizm sezonu verilerini değerlendirirken Avrupa’da yaşayan Türklerin tatil amacıyla Türkiye’yi seçmesinin çok değerli olduğu belirtti. Kavaloğlu, yerli turiste de ‘turizmde milliyetçilik’ çağrısı yaparak,  “Antalya ve Ege’de tatil yapmak istemeyen yerli turistin Kuzey Kıbrıs’a gitmesini öneririm” dedi.

Bloomberg HT’nin Seans Ortası programına katılan Kavaloğlu, sözlerine 6 Şubat’ta meydana gelen depremle 2023 sezonuna vahim bir başlangıç yapıldığını belirterek, “Turizmciler olarak devletle işbirliği yaparak pes etmedik. Sezonun geç başlamasına rağmen Türk turizminin uluslararası alanda stratejik bir konumda olmasının etkisiyle önemli bir başarı elde ettik” ifadelerini kullandı. Antalyasız ve Türkiyesiz bir dünya turizmi olmayacağının altını çizen Kavaloğlu, “Bunun en büyük kanıtı bu senedir. Bu kadar felakete rağmen bu başarıyı elde etmemiz kayda değerdir” dedi.

2023 sezonunda, jeopolitik konumlarından kaynaklanan zorluklara, komşu ülkelerdeki çatışmalara ve deprem felaketine rağmen tatmin edici bir sonuca ulaşıldığını dile getiren Kavaloğlu, 2022’de pandemi sonrasında elde edilen başarıdan farklı olarak, bu sezonun daha büyük bir başarı olduğunu ifade etti.

AVRUPA’DA YAŞAYAN TÜRKLERİN KENDİ ÜLKELERİNE GELMESİ ÇOK DEĞERLİ

AKTOB Başkanı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un belirttiği 60 milyon turist ve 60 milyar dolar gelir hedefini yineledi.  Kavaloğlu, “Antalya olarak 2023 yılında, 16 milyon turist hedefledik, 15.8 milyon turisti ağırladık. Bunun içerisinde ciddi bir kapasite var. Bunun 900 bini, yurt dışında yaşayan Türkler. Onların sayısında 2022’ye göre yüzde 50’lik bir artış var.  Bu noktada Avrupa’da yaşayan Türklerin kendi ülkelerinde tatil yapma isteği bizim için çok değerli” ifadelerini kullandı.

Antalya’nın tüm sistem içerisinde yaklaşık yüzde 27-28’lik bir pay sahibi olduğunu belirten Kavaloğlu, “Dolayısıyla 2024 yılında 60 milyona ulaşmak için 16,5 milyon turisti ağırlayacağımızı düşünüyorum. Türkiye’deki gibi birinci sıramızda Rusya, ikinci sırada Almanya olacak diye düşünüyorum. Üçüncü sıra İngiltere, dördüncü sıra ise şu an çok önem verdiğimiz ve bir ivme yakalayan Polonya pazarı olacak” diye konuştu.

YERLİ TURİSTE ‘MİLLİYETÇİLİK’ ÇAĞRISI

Kavaloğlu ayrıca, yerli turistleri milliyetçi olmaya davet ederek, Türkiye ve Yunanistan’ın tatlı-sert bir rekabet içinde olduğunu ve tatil tercihlerinde yerli destinasyonların önemli olduğunu belirtti. Yunanistan’ın Türk vatandaşlarına adalar için vize serbestisi getirmesi konusunda ise yerli turistlere milliyetçi bir tutum sergileme çağrısında bulundu. Kavaloğlu, “Eğer Ege’de ve Antalya’da tatil yapmayacaklarsa, Kuzey Kıbrıs’ta tatil yapmalarını öneririm” dedi.

İspanya ve Yunanistan’la Türkiye arasında tatlı-sert bir rekabet olduğunu dile getiren Kavaloğlu, “Tur operatörleri bazında ciddi bir rekabetimiz var. Bir de Avrupa Birliği’nin kendi normları içerisinde finansal anlamda desteklemeye çalıştığı bir turizm hareketi var. Bunu da yadsıyamayız. İspanya’yı, Portekiz’i, Yunanistan’ı, İtalya’yı ve özellikle Güney Fransa’yı Avrupa Birliği çok ciddi anlamda destekleniyor. Almanya’dan yaklaşık 60, İngiltere’den 58 milyon paket çıkış var. 18 milyon İngiliz tatile İspanya’ya gidiyor. Bizim ulaştığımız rakam belli, 3.8 milyon… Bizim bu anlamda Avrupa’da da işimiz uzun. Orada da pazarlama faaliyetlerini artırmamız gerekiyor. Ama biz sadece Rusya’nın bir numaralı destinasyonuyuz. Orada uygulanan ambargo ve savaş halinin devam etmesi de onların tatil imkanlarını sınırlıyor. Buna rağmen 2023 yılında Rusya’nın bir numara çıkmasını önemsiyorum” diye konuştu.

YERLİ TURİSTİN TATİL İHTİYACI BİZLER İÇİN ÇOK DEĞERLİ

Kavaloğlu ayrıca, “Bizim iç pazarımız olarak adlandırdığımız yerli turistin, kendi ülkemizin vatandaşlarının refah seviyesi, tatile çıkma ihtiyaçları bizler için çok değerli. Onun için kendi ülkemizde tatil yapmalarını, yurt dışına gitmek istiyorlarsa Kuzey Kıbrıs’ı tercih etmelerini tavsiye ediyorum..” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz