We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler DÜNYA TURİZMİNE BREXİT DARBESİ

DÜNYA TURİZMİNE BREXİT DARBESİ

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Dünya 5 milyon İngiliz turisti çok arayacak. Tourexpi.com sitesinin haberine göre; birinci veya ikinci ana kaynak pazarı Birleşik Krallık olan bazı tatil destinasyonları, İngiltere’nin AB’den çıkışını (Brexit) ve bunun getireceği olumsuzlukları, İngilizlerden daha çok hissedecek.

1200x630_336051_ingiltere-de-brexit-karstilari-onde

İngiltere’nin AB’den çıkışıyla İngiliz Pound’unun Avro karşısında beklenen değer kaybı, İngilizlerin tatil planlarını önemli oranda etkiledi.Kimi popüler tatil destinasyonları, Brexit’i İngilizlerden daha çok hissedecek.

Yapılan araştırmalara göre İngiliz Pound’unun Avro karşısında beklenen değer kaybı, İngilizlerin tatil planlarını önemli oranda etkiledi.Bu konuda geniş çaplı bir araştırma ve anket yapan İngiltere merkezli VoucherCodes.co.uk isimli şirket, İngilizlerin yüzde 5’i “Yurtdışı tatili kararı vermeden önce Brexit etkilerini bekleyeceğim” dediğini belirtti. Diğer bir yüzde 5’lik kesim ise, “Bu yıl Brexit dolaysıyla yurtdışı tatilinden son anda vazgeçtim” dedi.

Araştırmaya göre bu yıl 25 milyon Büyük Britanyalı (İngiltere, İskoçya ve Galler nüfusu) kendi ülkesinde tatil yapmaya kararlı. Bu rakam geçen yıl 20 milyonu biraz aşmıştı. Yani bu yıl fazladan 5 milyon Büyük Britanyalı kendi ülkesinde tatil yapacak.
Araştırma şirketine göre bu gelişme kısa vadede ülkenin iç turizmine yarar sağlayacak. Ancak 2017’de başta İspanya, ABD, Yunanistan ve Mısır gibi kimi İngilizler için popüler tatil ülkelerinde olumsuz hissedilecek.

 

Yorum Yaz