We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel “GECE MÜZECİLİĞİ BÖLGEYE HAREKET GETİRDİ”

“GECE MÜZECİLİĞİ BÖLGEYE HAREKET GETİRDİ”

Türkiye’nin eşsiz tarihi mekanlarını ve zengin kültürel miraslarını, gün batımı sonrası bambaşka bir atmosferde ziyaretçilerle buluşturacak olan “Gece Müzeciliği” projesinin lansmanı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve devlet protokolünün katılımıyla Denizli’deki Hierapolis Örenyeri’nde gerçekleşmişti. Gece müzeciliğinin başladığı Hierapolis’in de içinde olduğu Pamukkale’de turizm faaliyetlerinde artış yaşanıyor.

Geçtiğimiz günlerde ışıklandırılması tamamlanan Pamukkale ve Hierapolis Örenyeri’nin gece ziyaretlerine açılmasıyla birlikte ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Pamukkale güzergahı üzerindeki sıra dışı mimarisi ile dikkat çeken bölgede faaliyet gösteren Anım Hotel’in Müdürü Nurettin İyice gece müzeciliğinin bölge için faydalı olduğunu belirtti. İyice, “Pamukkale ve Hierapolis Örenyeri’nin ışıklandırılması gece ziyaretlerine açılması Pamukkale turizmine hem nitelik, hem de heyecan ve hareketlilik kazandırmıştır. Özellikle kısa süre önce açılmasına rağmen ziyaretçi sayısı her gün artmaktadır. Çünkü tur grupları, sadece sabah erken saatlerde alanı gezip bir gece kalıp, gidiyorlardı. Bölgedeki esnaf, yol üzerindeki Denizli’de üretilen tekstil ürünleri mağazaları günün belirli saatlerinde açıp, gruplar gidince kapatıyordu. Fazla satış yapamıyorlardı” diyerek gece müzeciğinden öncesini anlattı.

Gece müzeciliğinin başlamasıyla, kendi araçları ile gelen misafirlerin arttığını belirten Nurettin İyice, “Kendi araçları ile seyahat eden münferit misafirler, seyahate çıkmadan önce araştırarak, yolları üzerindeki dinlenme ve alışveriş yerlerini önceden planlıyor. Kalacağı oteli kendisi rezervasyon yapıyor. Bu da güzergah üzerindeki işyerlerinin satışlarını artmasına sebep oluyor. Yerli ya da  yabancı olsun bu münferit gelen turistin gelir düzeyi iyi turizm kitlesi. Yani  bizim yıllarca özlemini çektiğimiz harcama yapan turist. Daha seçici yerleri, işletmeleri seçiyor. Biz de bölgenin lüks segmentteki butik oteli ve Ristorante Loca İtalyan Mutfağı restoranımızla tercih ediliyoruz. Misafirlerimiz otele gelmeden önce telefon ile arayarak Pamukkale’yi gece nasıl gezebiliriz gibi bilgi amaçlı soruyorlar” dedi.

Yorum Yaz