We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel Turizm’de Golf Akademiler

Turizm’de Golf Akademiler

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Mehmet Arif Çavuşoğlu- Grass Company Kurucusu

GOLF VE GOLF SAHASI NEDİR?

Yaklaşık 15 yıldan beri Antalya ve Türkiye genelin de birçok Golf sahası ve içinde golf konsepti bulunan oteller yapılmakta. Son yıllarda ki Ülkemizde bu spora ilgi duyan kitle sayısı da hızla artmakta. Açık havada yaklaşık 900 dönüm arazide tasarlanan golf sahaları ciddi yatırımlar ve emekler sonucun da oluşturulabiliyor. Her bir saha birbirinden farklı 18 çukurdan ve birçok yine yan aktivetileriyle (DRİVİNGRANGE VE PUTENGREEN) alanlarla da desteklenmek zorunda.

Golf eğitimi başlı başına alınması gereken ve gözetmensiz başlanamayan belki de başlangıçta en zor spor.  Bu özelliklerinden dolayı zor öğrenilen ve ciddi maliyeti varsayılan belirli bir zümrenin sporu olmaktan çıkamayan bir dal olarak hep bugüne kadar karşımıza çıktı. Golf sahaları ,kulüpleri ve Golf otelleri saha tasarımı olarak birbirine benzemeyen farklı zorlukta ve farklı kategorilerde hazırlanan projeler olarak karşımıza çıkıyor. 500 yıllık bir geçmişi olan bu spor büyük Britanya’dan dünyaya yayılırken her Ülke kendi doğa şartlarında ve farklı Coğrafi konumlarla saha tasarımları gerçekleştirdi.

Yani kısacası hiçbir golf sahası bir diğerinin aynısı değil kendi içindeki coğrafi güzellikleriyle sporla yani golf sporuyla bütünleştirilerek içerisine Peyzaj mimarlığı, çevre tasarımları ,lokasyonlar  eklenerek hazırlanmış devasa spor alanlarıdır.

Sosyalleşmenin her yaştan her insanın yapabileceği bu spor aslında doğayla insanın yine insanla insanın çok tatlı ve şık bir mücadelesi gibidir. Centilmenlik ,saygı ,yardımlaşma, finanse etme, eğitim verme business gibi daha sayamayacağımız yüzlerce doğru olguyu içinde barındırır. Bu sebeplerden dolayı dünyada ciddi bir takipçi ve izleyici kitlesine sahiptir.

Oyunun handikaplara göre yani az bilenle, çok bilen, hiç bilmeyen kategorilerle sınıflandırılması adalet olgusunu geliştirdiği gibi Golf herkese kabiliyetlisine kabiliyetsizine kadın erkek çocuk yaşlı demeden saha içerisindeki oyun kurallarınca eşit mesafede olmaya çalışır. Güçsüz olana sahada daha fazla imkan ve tolerans tanıyarak, güçlü olanın oyun içerisindeki imkanlarını daraltır. Bu da mücadeleye heyecan katar devamlılık ve ilk defa golf oynayan bir insana bile haz ve mücadele hırsı öğrenme azmini tetikler.

Golf içerisinde ekipmanların bulunduğu sopalar eldiven, dürbün ,golf çantası ,golf arabası gibi eşya ve araçlarında bir senkronize uyum içerisinde hareket edilen açık hava sporlarının en ciddisi en eleştirileni ve kendisini golf sporu olarak diğer sporların en üst kategorisinde gören bir yaşam biçimi ve aynı zamanda bir felsefedir.

Golf sahalarının her biri farklı coğrafi özellikler gösterdiği içinde bu sporu sevenler ve oynayanlar yine dünyanın birçok bölgesine seyahat ederek farklı kültürleri inceleme irdeleme ve görgülerini artırma imkanı bulmaktadırlar.

Yukarda belirtmiş olduğumuz bu kadar ciddi bir olgunun gelir ve gider dengeleri de sahaların daimi bakımları da ciddi maliyetler ve yatırımlar gerektirmektedir. Turizmde bu olguları karşılamak  bu sporu sevmeden ve inanmadan yapılamayacağının en önemli göstergesidir.

PEKİ BİZ NASIL GOLF OYNAYACAĞIZ VE GOLFÜ NASIL ÖĞRENECEĞİZ?

Son yıllarda Amerika ve Avrupa’da golfü halka indirgemek için birçok projeler yapılmakta bunlar bakım onarım az gerektiren sentetik akademik sahalarla sağlanmakta. Temel Golf eğitimlerinin verildiği 10 ile 17 dönüm Arası Golf kulüpler ,Golf Akademiler yavaş yavaş bu güzel sporu halka indirgemekte. Yine mini golf kulüpleri hızla yaygınlaşmakta federasyonlar haline gelmekte sosyal hayatta kendilerine ciddi alanlar yaratmakta.

Ülkemizde de gerek Belediyeler ,Özel Üniverisiteler, Eğitim kurumları gerekse Golf sahası olmayan beş yıldızlı veya Deluxe oteller belirli alanları bu spor için tahsis ederek projelendirerek kentlere ve bu özel işletmelere ciddi manada renkler ve farklılıklar katmaktalar.

Biz şirketimiz GRASS GROUP COMPANY olarak yaklaşık on yıldır bu tip golf sahalarının projelendirilmesini  ,sahaların tasarımlarının planlanmasını ve taahhüt işlerini gerçekleştirdik.

REFERANSLARIMIZ

Yalova Golf Akademi 2000 m2

Erzurum Golf kulüp Driving RANGE sahası 17.500 m2

Mylome otel mini golf sahası 1000 m2

Sebahattin Zahim Üniversitesi 2000 m2

Granada otelleri

Regnum carya DRIVING RANGE

Birçok otelde portatif mini golf setleri gerçekleştirdik.

Golfün temel eğitimini manasını felsefesini güzel zaman geçirmenin tabiatla insan arasında ki   naif mücadelenin her zaman olması bilgisayar ,sosyal medya ve kapalı ortamlardan biraz uzaklaşmanın hepimize bir nebze golfle bulaşması dileğiyle…..

 

Yorum Yaz