We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel 18 STK’dan Sektörel Çığlık

18 STK’dan Sektörel Çığlık

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

18 STK’dan Sektörel Çığlık

Kurt: Sektörel Sorunlarını Dile Getirdi 

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE)  Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kurt;  18 STK’nın sesi olarak Etkinlik ve Organizasyon sektörünün 14 aydır iş yapamadığını belirterek sektörel sıkıntılarını dile getirdi ve “Ülkemize katma değer yaratmaya devam edecek, ekonomik ve sosyal öneri ve taleplerimizin desteklenmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullanarak 18 STK’ın ortak çağrısını iletti.

 

Hüseyin Kurt yaptığı açıklamada etkinlik ve organizasyon ( MİCE ) sektörünün sıkıntılarını dile getirdi. içinde bulundukları durumu şu sözlerle ifade etti.

Hüseyin Kurt; “Tüm dünyayı etkisi altına alan,sosyal, ekonomik ve toplumsal hayatımızı derindenetkileyen Covid-19 salgınının bir an önce geçmesi hepimizin ortak dileği. Sektör  için üretemediğimiz 14 ayı tamamladık. Sektör bileşenleri olarak sorunlarımızı bir kez daha dile getirmek istedik.

Bu sektörler bileşenleri; birbiriyle bağlantılı 50’den fazla sektör ve dolayısı ile ülke ekonomisi ve istihdam için taşıyıcı kolon niteliği gören bir ekosistemdir.

Binlerce firma ve alt tedarikçisi ile birlikte 500 binden fazla kişiye direkt iş imkanı sağlayan ve toplamda 1 milyonun üzerinde kişiyi etkileyen, yıl içerisinde 70-80.000 civarında küçük, orta ve büyük ölçekli aktivite gerçekleştiren, yıllık 1.000.000 civarında günlük sigortalı personel çalıştıran bir endüstriyiz.

Her türlü iş dünyası toplantısı, eğitim, seminer, konferans, yurt içi ve yurt dışı teşvik ve motivasyon gezileri, kongre, fuar, festival, şov, konser ve düğünler, gala, etkinlik ve spor organizasyonları, sinema, iletişim ve yaratıcı endüstriler altında toplanan çok büyük bir endüstrinin temsilcileri olan 18 dernekten oluşan sektör bileşenleriyiz.

Mart 2020’de hayatımıza giren ve girdiği günden beri sağlığımızı, sosyal hayatımızı, işimizi, aşımızı, kısacası hayatın akışını derinden etkileyen pandemi kaynaklı krizi en ağır yaşayan sektörleriz.

Pandemi ilanının hemen ardından tüm platform, kurum ve kuruluşlarla yaptığımız görüşmelerde defaatle dile getirdiğimiz gibi sektörümüz; henüz geçmiş yıllardan kaynaklı ekonomik ve sosyal sıkıntıları aşamamışken, maalesef daha önce hiç yaşamadığımız ölçek ve türde yeni bir krizle baş başa kaldı.” dedi.

SEKTÖRÜMÜZÜN AYAKTA KALABİLMESİ İÇİN DESTEK ŞART

Hüseyin Kurt Sözlerine “Sektörümüzün ayakta kalabilmesi, ülkemize katma değer üretebilmesi, sağladığı istihdamı koruyabilmesi,pandemi sonrasında hizmet üretebilmesi ve 2023 hedeflerini yakalayabilmesi şüphesiz alacağı desteklere ve faydalanabileceği teşvik paketlerine bağlıdır. Krizin ilk günlerinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinde bizim endüstrimizin de yer alması, elbette tarafımızdan memnuniyetle karşılanmış ve sektörümüz adına bir kazanım olarak kabul edilmiştir. Ancak, kısa çalışma ödeneği, vergilerin ertelenmesi, KDV ve stopaj düzenlemeleri vb. çalışma ve destekler, sektörümüze belli ölçüde nefes aldırmakla birlikte yaşanan krizin boyutlarına göre kısıtlı kalmıştır. Bu aylarda başlaması beklenilen “turizm hareketi” kitlelere hitap eden her tür organizasyonlar ve çalışma alanı olarak göz önüne alındığında, kesinlikle hareketlilik beklenilmemektedir. Uluslararası şirketlerin çalışanlarına Haziran ayı sonuna kadar toplantı, etkinlik ve organizasyonlara katılım yasağı getirmiş olmaları da dikkatlerden kaçmamalıdır.” şeklinde devam etti.

SEKTÖREL FAALİYETLERİMİZİN BAŞLAYACAĞI GÜNÜ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

Hüesyin Kurt; “Bu sıkıntılı sürecin faaliyet alanımız açısından 2021 yılı sonu ve hatta2022 yılına uzayabileceği göz önünde tutulduğunda, ticari hayatlarımıza devam edebilme olasılığımızın her geçen gün azaldığı anlaşılmaktadır. Bizler faaliyetlerimizin başlaması durumunda her türlü tedbirin alınması konusunda üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız. Bu amaçla sektörlerimizi temsil eden sivil toplum kuruluşları, kendi aralarında oluşturdukları komisyonlar ile “yeni normal” dönemde fuar, kongre ve etkinliklerin nasıl düzenlenebileceği üzerinde çok verimli çalışmalar yapmışlar, ilgili mercilere bu çalışmalarını sunmuşlardır. Sağlık Bakanlığımızın yönergeleri ile bu çalışmaların izdüşümü olarak alınacak önlemler eşliğinde faaliyetlerimize başlayacağımız günü sabırsızlıkla beklemekteyiz. Yapılan tüm araştırmalarda, salgından en fazla etkilenen sektörün turizm sektörü ve bu sektörün ülke ve şehir ekonomilerini besleyen, her alanda nitelikli insan kaynağı yetiştirmeye yüksek katkısı ile gözde segmentindeki endüstri üyeleri olarak, işlerin durma noktasına geldiği açıkça görülmektedir.”

 Etkinlik ve Organizasyon Sektörel öncelikli taleplerimiz

 

 1. Sektör bileşenleri için Kısa Çalışma Ödeneğinin (KÇÖ) 31.12.2021 tarihine kadar devam ettirilmesi,
 2. Kongre, toplantı, etkinlik ve fuar sektörü bileşenlerinin de aşılanma takviminde öne alınması,
 3. Her türlüetkinlik ve organizasyonların açılış tarihlerinin belirlenmesi,
 4. Ertelenen kredi borçlarının vadesi gelmiş olsa bile sektörel faaliyetlerin başlayamaması nedeni ile faizsiz yapılandırılması,
 5. Sektörün nakit ihtiyacı için 2019 yılı ciromuz esas alınarak bu cironun en az %40’ı kadar bir meblağının bankalar üzerinden 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz şekilde sermaye olarak şirketlere enjekte edilmesi,
 6. COVID-19 güvenli kongre, toplantı kriterleriyle organizasyonların yapılabilmesinin önünün açılması ve desteklenmesi
 7. Stopaj indirimi,
 8. KDV indirimi,
 9. İşveren SGK prim desteği verilmesi,
 10. SGK, KDV, muhtasar, kurumlar vergisi ve gelir vergisi tahakkuk,ödeme ve yapılandırmalarının en az 1 yıl olmak üzere faizsiz ertelenerek takip eden yıldan itibaren yapılandırılması,
 11. Salgından etkilenmiş turizm, etkinlik ve organizasyon sektör bileşenleri için sicil affı çıkarılması.

 

Her daim ülkesi için üretmeye, istihdamı korumaya ve ekonominin çarklarının dönmesi adınakatkı sağlayan endüstrimiz, teşvik ve destek paketlerini alamaması durumunda;başlayan firma kapanmaları devam edecek ve özellikle kısa çalışma ödeneğinin korunamaması durumunda da nitelikli istihdam kaybı önlenemeyecektir.

 

Dünyanın önde gelen destinasyonları arasında ilk 10’a giren güzide şehrimiz İstanbul’umuzu, pandemi kaynaklı krizle birlikte dünyanın eşitlendiği bu dönemi fırsata çevirerek gerekli destek ve doğru stratejiler doğrultusunda tekrar hak ettiği şekilde konumlandırmak için göreve hazırız.

 

Aşağıda isimleri bulunan endüstrileri temsil eden sivil toplum kuruluşları olarak, mevcut tecrübe ve insan kaynaklarımızı kaybetmeden bu süreçten çıkabilmek için var gücümüzle çalışacağımıza kamuoyu önünde söz veriyoruz.

 

AFYAD                       Avrasya Fuar Yapımcıları Derneği

DPİD                         Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

FSTD                          Fuar Stand Tedarikçileri Derneği

I-MICE                       Uluslararası Mice Endüstrisi Derneği

İSTAV                       İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı

MPI                           Uluslararası Toplantı Profesyonelleri Derneği

PCO                           Profesyonel Kongre Organizatörleri Sivil İnisiyatifi

RYD                           Reklam Yaratıcıları Derneği

SITE                          SITE Motivasyon Etkinlikleri Turizmi Yöneticileri Derneği

SSTD                         Sergileme ve Stand Tasarımcıları Derneği

TEODER                   Tüm Etkinlik ve Organizatörleri Derneği

TESIYAPDER           Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği

TETSED                    Tüm Etkinlik Teknolojileri Sektörü Derneği

TUED                        Uluslararası Etkinlikler Derneği

TÜHİD                      Türkiye Halkla İlişkiler Derneği

UFYD                        Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği

YEKON                     Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği

YEPUD                     Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği

 

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİNİN SON SAYISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ! 

Gm Turizm & Yönetim Dergisi Hakkında:

GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde, sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır.2021 yılı itibariyle GM Turizm & Yönetim Dergisi Rusya E- Dergi yayına başlayacaktır. Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliği taşıyacaktır. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. Basılı yayınımız haricinde ayrıca sektöre yönelik güncel haberlerimiz www.gmdergi.com’da yayınlanmaktadır.

Yorum Yaz