We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel 2.Uluslararası Food Fest Antalya Sona Erdi

2.Uluslararası Food Fest Antalya Sona Erdi

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

1-3 Eylül 2023 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen 2.Uluslararası Food Fest Antalya sona erdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen festival, “Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Yerel Ürünlerin Desteklenmesi” temasıyla Karaalioğlu Parkı’nda yapıldı.

Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından konukların ağırlandı festivalde, coğrafi işaretli ürünler tanıtıldı, Michelin yıldızlı şefler ile workshoplar, panel, söyleşiler, konserler ve yarışmalar düzenlendi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, etkinliğin sonunda, Antalya’nın sahip olduğu değerleri dünyaya tanıtmak, korumak, geliştirmek ve büyüterek ileriye taşımak için çalıştıklarını ve bu festivalin Antalyamıza çok katkısı olduğunu söyledi.

Festivali kenti gastronomi başkenti yapmak hedefiyle hayata geçirdiklerini anlatan Böcek, “Festivalimizde, Anadolu’yu Akdeniz ile harmanlayan mutfağımızın lezzetleri şeflerin ellerinde yeniden hayat buldu. Kentimiz bu değerle adını gastronomi arenasına altın harflerle yazdırdı. Şehrimiz sadece güneşi, denizi ve mavisiyle değil yerel mutfağının cazibesiyle de tercih edilir hale geldi. Attığımız bu adımla ülkemizde tarım ve gıda ürünlerinin büyük bir bölümünü karşılayan şehrimizin yerel mahsulleri, zengin gastronomisi ve kültürel değerleri dünyaya açıldı, güçlendi.” diye konuştu.

Kentin yerel ürün ve yemeklerini birer hazine olarak gördüklerini ifade eden Böcek, bu ürünlere değer katmanın en önemli görevlerinden biri olduğunu dile getirdi.Bu bilinçle düzenledikleri festivalde usta şeflerin ve katılımcıların, coğrafi işaret alan yöresel ürünleri ve yeni lezzetleri keşfederek dünya mutfağına taşımaya devam edeceklerini kaydetti.

“Antalya’nın mutfak kültürü çok zengin”

Ramada Plaza By Wyndham Antalya Genel Müdürü Erçin YALÇIN ülke turizminde özellikle son yıllarda gastronomi alanında ciddi atılımlar yapıldığını belirtti.Yalçın, “Antalya’nın gastronomiyle ön plana çıkması son derece önemli. Düzenlenen festival çok önemli bir girişim ve doğru zamanda yapılan bir organizasyon. Dünyadaki turizm kentlerinde yerel halkın turizm paydaşlarından biri olarak görülmesi gelişmekte olan akımlar arasında yer alıyor. Antalya’nın mutfak kültürü çok zengin. Bu festival, turizmle yerel halkın bütünleşmesinde çok önemli bir kaldıraç görevi yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Festivale yoğun ilgi olduğunu söyleyen Yalçın,Antalya Karaalioğlan Parkında Halkımız’ın bir çok workshoplar’a katılma ve bir çok ünlü şefi görme imkanları oldu,Festival Kapsamında Gerçekleşen Buray ve Melek Mosso konserlerine katılım ise çok fazlaydı,festival süresince özellikle Antalya’nın Coğrafi işaretli yemekleri ön plana çıktı.Bunlar arasında Termiye Salatası,Hibeş,Koz Helvası,Antalya Piyazı,Cive,Tahinli Kabak Tatlısı,Yoğurtlu Çiriş Otu,Zeytinyağlı Çiriş Otu yoğun ilgi gören yemeklerdi.

Festival kapsamında bir çok şef ve sanatçı konaklamalarını Ramada Plaza By Wyndham Antalya’da yaptı.
Festivale katılan isimler arasında,Ömür Akkor,Ebru Baybara,Elif Edes,Uğur Volkan Uysal,Türev Uludağ,Tuncay Gülcü,Eyiüp Kemal Sevinç,Harun Raşit Dönmez,Mehmet Özer,Cüneyt Asan,Claudia Chinali,Arda Türkmen,Yoshızumı Nagaya,Juan Jose Losada,Ernesto Ventos,Rafet İnce,Mehmet Yalçınkaya,Somer Sivrioğlu gibi bir çok isim vardı.

Yorum Yaz