We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel 5. İzmir Gastrofest 16 Ekim’de başlıyor

5. İzmir Gastrofest 16 Ekim’de başlıyor

GM Haber Merkezi

Her geçen yıl güçlenerek büyüyen İzmir GastroFest, beşinci yılında ‘Geleceğe Miras II: Tatlı ve Tuzlu Su Kaynaklarımız’ temasıyla su rezervleri ve deniz yaşamı konusunu gündeme getiriyor. 16 Ekim’de Tarihi Havagazı Fabrikasında gastronomi tutkunlarını, konunun uzmanları, ulusal ve uluslararası şefler, yemek yazarları ve kanaat önderleri ile bir araya getiren 5. İzmir GastroFest dopdolu programı ile gastronomi meraklılarını ağırlıyor.

Gastronomi dünyasının ünlü isimlerini bir araya getiren İzmir’in ilk gastronomi festivali İzmir GastroFest, beşinci yılında yurt içinden ve yurt dışından gastronomi kültürü ve su rezervlerinin kullanımı üzerine düşünen, üreten birbirinden değerli isimleri ağırlıyor. Bu yıl ‘Geleceğe Miras II: H2O Tatlı ve Tuzlu Sular’ temasıyla düzenlenecek olan İzmir GastroFest, denizlerimize ve su kaynaklarına yönelik toplumsal hoyratlığa dikkat çekerek daha iyi bir gelecek ve daha yaşanılabilir bir dünya için neler yapılabilir ekseninde sektörün paydaşlarını bir araya getiriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Barilla, Getir Yemek, Mey Diageo, Metro, Pepsi, Öztiryakiler, Eker, Kavlak Zeytinyağları ve Salt İletişim sponsorluğunda ITALTUR M.I.C.E tarafından düzenlenen festivalde çevresel sürdürülebilirlikten küresel sıcaklık artışlarına, mevcut su kaynaklarından içilebilir suya ulaşıma kadar birçok konu masaya yatırılacak.

Festivale katılan tüm ziyaretçiler, Od Urla, Amavi, Gia Urla, Seçkin Et, Muranos, Zai Yaşam, Kürkçü Dükkanı, Özsüt Select, Cartel, Ragyu Kasap, Hus, Nuup, Mezzaluna, Alliance, Feyz Çiftliği Gurme, Dedemin Bahçesi, Foodport Catering, Funoli, Pirgion Zetinyağları, Talu Çiftliği , Beta Çay, California Ceviz, Abalıoğlu Yağları, Antik Fırın gibi ünlü markaların şefleri ile bir araya gelerek özel olarak hazırladıkları lezzetleri deneyimleme fırsatı bulacaklar.

İtaltur Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Hande Arslanalp ve TC Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un açılış konuşmaları ile başlayacak festival tüm gün boyunca söyleşiler, atölye çalışmaları ve tadımlar ile devam edecek. 5. İzmir GastroFest kapsamında, Londra’nın ünlü Darjeeling Express restoranının sahibi ve şefi, Business Insider, Vogue ve Evening Standard gibi birçok dergi ve gazete tarafından yeme-içme dünyasının en etkileyici kişileri arasında yer alan Asma Khan, Fransa Ocean Lab kurucusu oşinograf Nicholas Jouannesu, WWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere, görsel sanatçı ve küratör Barbara Anna Husar, yemek kültürü araştırmacısı Gamze İneceli, bağımsız belgeselci Priya Thuvassery ve TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu konu ile ilgili görüşlerini ve deneyimlerini katılımcılar ile paylaşacak. Şef Osman Sezener, Mey Diegeo Kurumsal İletişim Müdürü Hazan Aydın Yeşilova ve Metro Türkiye Gıda Kategori Grup Müdürü Mesut Doğukan çevre bilimci ve Good4Trust.org kurucusu Uygar Özesmi ve SlowFood hareketinin liderlerinden Defne Koryürek ise Müge Akgün’ün moderatörlüğünü üstleneceği ‘Su ve Yaşam: Yeniden Bakış’ başlıklı panelin konuşmacıları olarak yer alacak.

Festival programının ikinci bölümünde Claudio Chinali, Melih Demirel, Can Aras, Ahmet Güzelyağdöken, Serkan Anavatan, Pelin Çakar Bingül ve Sedef Özgönül gibi ünlü şeflerin konuk olacağı atölye çalışmalarına ek olarak su tadımı ve film gösterimi yapılacak. Tüm gün boyunca İstanbul ve İzmir’in ünlü restoranları ve üreticilerinin birbirinden lezzetli ürünlerini paylaşacağı ve sürpriz tadımlar ile renklenecek festival Kapanış konseri ile noktalanacak.

Yorum Yaz