We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa DÜNYA Doguzova: “Tur operatörlerinin borçları dört kat azaldı”

Doguzova: “Tur operatörlerinin borçları dört kat azaldı”

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, ülkedeki tur operatörlerinin turistlere olan borçlarının yıl başından bu yana dört kat azalarak 10 milyar rubleye gerilediğini söyledi.

Gazetemru’nun haberine göre, Çocuk Turizmi Geliştirme Forumu’nda konuşan Doguzova, tur operatörlerinin borçlarını yıl sonuna kadar tamamen kapatacağını düşündüklerini belirtirken, “Bu yılın başında borç 40 milyar rubleydi. Ağustos itibariyle 24 milyar rubleye geriledi. Şu an itibariyle seyahat acentelerinin toplam borcu 10 milyar ruble civarında. Son aylarda borçlar en az 1 milyar ruble azalıyor” diye konuştu.

Toplam borçlarda kalan 10 milyar rublenin 3 milyar rublesinin pandemide oluşan borçlar olduğunu söyleyen Rosturizm Başkanı, “Diğer 7 milyar ruble ise ülkemiz üzerindeki yaptırımların başlamasıyla oluşan tur iptalleri borçlarıdır. Bu miktarın büyük bir kısmının bu yılın sonuna kadar tamamen kapatılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Doguzova, temmuz ayında tur operatörlerinde COVID-19 salgını nedeniyle oluşan borçların yılın başından bu yana 44 milyar rubleden 5 milyar rubleye düştüğünü, daha sonra askeri operasyonla birlikte uygulanan yaptırımlar nedeniyle yeni borçların eklendiğini bildirmişti.

Yorum Yaz