We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa DÜNYA 50 yıl sonra turistlere yeniden açılıyor

50 yıl sonra turistlere yeniden açılıyor

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Yaklaşık 2000 yıllık Domus Tiberiana, şehrin İmparatorluk döneminde hükümdarlara ev sahipliği yapıyordu.

Kentin Palatine Tepesi’ndeki antik Roma imparatorluk sarayı, restorasyon nedeniyle kapatılmasından yaklaşık 50 yıl sonra, 21 Eylül Perşembe günü turistlere yeniden açıldı.

Euronews’in haberine göre, yaklaşık 2.000 yıllık Domus Tiberiana, antik kentin imparatorluk döneminde hükümdarlara ev sahipliği yapıyordu. Genişleyen saray, aşağıdaki Roma Forumu’nun panoramik manzaralarına olanak tanıyor.

Güvenlik nedeniyle sarayı desteklemek için on yıllardır süren yapısal restorasyon çalışmalarının ardından halk artık burayı gezebiliyor.

Kazılarda imparatorluğun çöküşünün ardından yüzyıllarca süren Roma yaşamına ait eserler ortaya çıkarıldı.

Sarayın tarihi Nero döneminden kalma

Palatine Tepesi’ni de içeren Kolezyum Arkeoloji Parkı’nın müdürü, restore edilen sarayla ilgili yazılı açıklamasında burayı “mükemmel bir güç sarayı” olarak adlandırdı.

Yeniden açılışın arifesinde yetkili Alfonsina Russo, birinci yüzyıldan kalma Romalı bir şairin, genişleyen sarayın “sonsuz” göründüğünü ve “görkemliliğinin tıpkı gökyüzünün görkemine benzediğini” söylediğini aktardı.

Her ne kadar domus veya residence, adını Augustus’un ölümünden sonra imparatorluğu yöneten Tiberius’tan alsa da, arkeolojik araştırmalar sarayın temellerinin, şehrin büyük bölümünü harap eden MS 64 yangınından kısa bir süre sonra, Nero dönemine ait olduğunu gösteriyor.

Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra, 1500’lerde Farnese soylu ailesi harabelerin etrafında geniş bir bahçe inşa edene kadar, konut yüzyıllarca terk edilmişti.

Palazzo’nun halka yeniden açılması sayesinde, bugün ziyaretçiler antik imparatorların ve saraylarının domusa giderken izlediği yol hakkında daha iyi bir fikir edinebilecekler.

Yüzlerce eser sergileniyor

İngilizce “palatial” kelimesi, antik Roma’nın yedi tepesinden biri olan Palatine’nin tepesindeki görkemli imparatorluk konutundan ilham almıştır .

Tepenin kuzeybatı yamacına inşa edilen domus, ilk gerçek imparatorluk sarayı olarak kabul ediliyor. Komplekste imparatorun ikametgahının yanı sıra bahçeler, ibadet yerleri, hükümdarı koruyan Praetorian Muhafızlar için odalar ve Roma Forumu’na bakan işçiler için bir hizmet bölgesi de bulunuyordu.

Turizmin aylarca minimum düzeyde olduğu koronavirüs salgını sırasında da yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları, arkeologların Russo’nun ” bir şekilde unutulmuş” bir yerde yüzyıllarca tarih dediği şeyi bir araya getirmesine yardımcı oldu.

Yeniden açılan domus’u ziyaret edenler için sergilenen sergide, aralarında metal ve camdan yapılmış nesnelerin de bulunduğu yüzlerce eser bulunuyor.

Heykeller, diğer süslemeler ve antik madeni paralar da kazılarak çıkarıldı.

Yorum Yaz