We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel AB VİZESİZ SEYAHATE GÜVENLİK KONTROLÜ GETİRİYOR

AB VİZESİZ SEYAHATE GÜVENLİK KONTROLÜ GETİRİYOR

AB, Schengen Bölgesi’ne vizesiz seyahat edecek kişileri güvenlik kontrolünden geçirmeyi planlıyor.
 visa-free
Avrupa Birliği (AB), vize uygulanmayan ülkelerden gelecek kişilerden, seyahatleri öncesinde 5 avro karşılığında güvenlik kontrolü talep etmeye hazırlanıyor.
AB Komisyonu, vize serbestisi anlaşması yapılan ülke vatandaşlarının seyahatleri öncesinde güvenlik incelemesi yapılmasına yönelik teklif hazırladı.
Teklife göre, vize serbestisi anlaşması yapmış ülke vatandaşları, AB ülkelerine seyahatleri öncesinde 5 avro karşılığında güvenlik incelemesi geçirmek zorunda olacak.
Ziyaretçiler, internet üzerinden giriş yapacakları Avrupa Seyahat Bilgi ve İzin Sistemi’ne (ETIAS), kimlik bilgileri, seyahat belgeleri, ikametleri, iletişim bilgileri, sağlık durumları, daha önce bir suç işleyip işlemedikleri, hangi ülkelerde bulundukları, AB ülkelerinden sınır dışı edilip edilmedikleri gibi çeşitli verileri girecek. Sistem, girilen bilgileri çeşitli Avrupa güvenlik veri tabaları ile karşılaştırarak kişinin güvenlik riski oluşturup oluşturmadığını belirleyecek.
Girişinde sakınca bulunmayanlar, onay kağıtlarını uçuş öncesinde yanlarında bulunduracak ve AB ülkesine girişlerinde bu evrakı ibraz edecek. Sistemden alınan izin 5 yıla kadar ve çok sayıda seyahat için geçerli olacak.
Sistemin 2020 yılına kadar devreye alınması ve maliyetinin 212 milyon avro olması bekleniyor.
AB Komisyonu’nun bu teklifinin yasalaşması için AB üyesi ülkeler ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.
Mevcut durumda AB ile vize serbestisi anlaşması bulunan ülke vatandaşlarının Schengen Bölgesi’ne girişlerinde pasaportları dışında bir belge sunmaları gerekmiyor.

Yorum Yaz