We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Güncel AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Mayıs ve Haziran için süreç yönetimi şart

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Mayıs ve Haziran için süreç yönetimi şart

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Mayıs haziran ayları için süreç yönetimi şart

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin düzenlediği “Geleneksel Mayıs Ayı AKTOB Yemeği” ile Antalyalı turizmciler Adalya Elite Lara’da buluştu. 2022 yılının turizm sezonunun değerlendirilmesinin ortaya konduğu toplantı AKTOB Başkanı Erkan Yağcı’nın konuşmasıyla başladı.

Başkan Yağcı AKTOB olarak iki yıldır ne yaptıklarının özetiyle konuşmasına başlayarak “2019 yılı kişi başı gelirin 1000 dolara kadar yükseldiği bir sezon ile Türk turizminin en iyi yılıdır.” dedi.

“2020 yılında ise bu oran yüzde 70 azaldı. 2021 sezonuna geldiğimizdeyse tüm dünyada turizm sektörü yerinde saydı.

Peki biz Türkiye’de ne başardık?

Tüm dünya bunları yaşarken Türkiye 2020 yılında 16 milyon 2022 yılında da 30 milyon turist ağırladı. Türk turizmi olarak rakiplerimizden daha hızlı hareket ederek başarı elde ettik.

2022 yılında aşının bulunması ve seyahat açılımlarıyla 2019 sayılarını yakalarız derken, şubat mart aylarında Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın başlaması dolayısıyla turizm sektörü yeni bir krizin içine düştü. Sektör olarak son 5 yıldır krizler yaşadık, sıfır riskli bir sektör de olamayız. Şu anki durumu hep birlikte değerlendirirsek;
2019 yılına göre turistleri yüzde 80 oranında yakaladık.
Mayıs ve Haziran ayı bizim için oldukça önemli neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Önümüzdeki bu sürecin yönetilebilmesi adına tüm bileşenleri bir araya getirerek süreç yönetimi hakkında politikalar oluşturduk. Tanıtımlar konusunda TGA uluslararası bazda özenle çalışmalarına devam ediyor. Yeşil Sertifika konusu ise önümüzdeki konular arasında. Sürdürülebilirlik kısmı ise dünyadaki turizm paydaşları ile ön planda tutuluyor.

Bizim sektör olarak inancımız çok güçlü. Krizlere alışık bir sektörüz. 5 yılda 3 kriz geçirdik. Antalya çok güçlü bir kent. Türk turizmin başarısı Antalya’da başlıyor.

Değişen talep yapısına göre ürün ve yatırımlarımızı şekillendirmeliyiz. Önümüzde yönetilmesi zor bir süreç var ama inancımızla bunu aşacağımızı düşünüyorum.”

AKTOB Başkanı Yağcı’nın konuşmasından sonra Adalya Elite Lara Yatırımcısı Ramazan Kara ve TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır’a plaketleri takdim edildi. Katılımcılar arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol Tuncer, AKTOB Yönetim Kurulu ve Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, Zafer Alkaya, Salih Çene, Fikret Demirtürk ve Ergin Dolapçıoğlu dikkat çeken isimlerdi. Buluşma Antalyalı turizm duayenlerinin fotoğraf çekimleriyle sona erdi.

Yorum Yaz