We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Kaan Kavaloğlu: Rakamlar mart sonuna doğru artıya geçecek

Kaan Kavaloğlu: Rakamlar mart sonuna doğru artıya geçecek

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB)’un Geleneksel Mart Ayı Yemekli Toplantısı Limak Lara Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıda turizm sektörünün 2023 yılı gündemi ve beklentileri değerlendirildi.
AKTOB Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu; geçen ayın istatistiki verilerini aktardığı konuşmasına turizm sektörü temsilcilerine teşekkür ederek başladı. Kavaloğlu; “Öncelikle burada bulunan turizm sektör temsilcilerine ve konaklama tesislerine 80 bin üzerinde depremzedeyi evinde gibi ağırlamaları ve tüm destekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

‘Rakamlar mart sonuna doğru artıya geçecek’
Dünya, Türkiye ve Antalya turizm verileri ve gelecek beklentilerini içeren bir sunum gerçekleştiren Kavaloğlu; “2022 dünya turizm verileri, Türkiye ve Antalya’nın kriz yönetmedeki başarısını gösterdi. Turizm rakamlarında rakip ülkelerin önünde ya da başabaş bir performans sergiledi” açıklamasında bulundu.
Türk turizm sektörünün önce pandemiyi ardından da geçen yıl Rusya-Ukrayna Savaşı krizini başarıyla atlattığını belirten Kavaloğlu, Kahramanmaraş depreminin sezona etkisiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Krizlere karşı efsunlandık diyoruz. Bunu derken aslında bu krizlere hazırlıklı olmayı, hazırlıklı olmanın önemini öğrendiğimizden bahsediyoruz. Şimdi deprem nedeniyle rezervasyonlarda bir düşüş yaşandı. Bunu atlatabilir miyiz? Atlatmak için çalışmalarımız devam ediyor. Rakamların mart ayının sonuna doğru artıya geçeceğini tahmin ediyorum.”

‘Ortalama gece fiyatı değerlendirilmeli’
Değerlendirme yaparken turist sayısı yerine ortalama gece fiyatına bakmanın daha faydalı olduğunu vurgulayan Kavaloğlu; “ Verilere baktığımızda otellerimizde ortalama geceleme fiyatının 89 dolara geldiğini görüyoruz. İtalya ve Fransa’da bu 115 dolar. Yunanistan ve Mısır’da ortalama geceleme fiyatları bizim 5 dolar kadar gerimizde. Paket satışlarda İspanya ile paralel gidiyoruz. Bu yarışta da İspanya ile ciddi rekabet ediyoruz. Bunlar doğru yolda olduğumuzu gösteren güzel göstergeler” şeklinde konuştu.

‘Tümen’in düşmesi İran pazarını etkiledi’
Kavaloğlu 2023 sezonuyla ilgili olarak ise şöyle konuştu:
“2023 yılı tüm dünyada olduğu gibi bölgemizde de göstergeler pozitif yönde. Ancak deprem nedeniyle son dakikaya kalmamız tüm pazarlarda bizi biraz zorlayacak. Burada İran’ı vurgulamak istiyorum. Tam Nevruz dönemindeyiz. Nevruz bizim için önemliydi. Tümen’in değer kaybetmesi nedeniyle bu pazarda da biraz zorluk yaşayacağız gibi görünüyor.”

‘Gurbetçi değil Avrupa’da yaşayan Türkler’
“Avrupa da yaşayan Türk vatandaşları kendilerinin ‘gurbetçi’ olarak değil Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları olarak isimlendirilmesinin daha doğru olduğu kanaatindeler. Aidiyet duygularıyla çok önemli sayıda ziyaret ve tatil üreten Avrupa’da yaşayan Türk kardeşlerimiz bizi terk etmedikçe nice krizler gibi bunun da üstesinden geliriz.”

İç pazar unutulmamalı
Planlarımızı yaparken zor zamanlarda yanımızda olan iç turizmimizi, kendi vatandaşlarımızı da unutmamamız gerekir. Bu çok önemli.
Sonuç olarak ortalama kalış süresi azalmazsa bu sezonu iyi geçireceğiz.”
Kavaloğlu konuşmasını turizm sektörüne desteklerinden ötürü Antalya Valisi Ersin Yazıcı’ya ve Türkiye genelinde 100 binin üzerinde deprem mağduruna barınma imkanı sunulmasındaki katkılarından ötürü Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır’a teşekkürleriyle bitirdi.

Vali Ersin Yazıcı’dan turizmcilere teşekkür
Yemekte AKTOB Başkanı Kavaloğlu’ndan sonra konuşma yapan Antalya Valisi Ersin Yazıcı sözlerine deprem mağdurlarına destek olan ve barıma sağlayan turizmcilere teşekkür ederek başladı. Vali Yazıcı şunları söyledi; “Yaşanan büyük felaketin ardından 80 bin depremzedeye barınma imkanı sağladığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu tamamen kültürümüze, inancımıza uygun olarak ‘düşeni kaldırmakla’ ilgili. Antalya’nın turizmcileri bunu çok güzel yaptı. Ben üzerime aldığım kamu görevinden dolayı ne gerekiyorsa yaptım. Tüm bu süreç boyunca Kaan bey de bizler gibi, kamusal kimlikle hareket etti. Depremzedelerin tahliyeleri sırasında en çok görüştüğüm kişi Kaan beyin kendisiydi. Kendisine ve tüm turizmcilerimize tekrar teşekkür ediyorum. Bu dayanışmanın, bu yapılan hayırların bol kazançla geri döneceğine inanıyorum. Felaket etkisiyle düşen rakamlarımız geri dönüyor. Geçen yıl rakamlarımız yükselmişti. O rakamları yeniden yakalayacağız. İddialıyız. Bu konuda hiç de mütevazi değiliz. İşimizi düzgün bir şekilde yapmaya devam ettikçe ürünlerini alacağız.”

Yorum Yaz