We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel AKTOB Deniz Turizmindeki Büyümeye Dikkat Çekti

AKTOB Deniz Turizmindeki Büyümeye Dikkat Çekti

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Hem dünyanın en ünlü mega yatlarının uğrak yeri, hem de bu yıl 500 milyon dolar değerinde yat ihraç eden bir yat üretim merkezi haline gelen Türkiye’nin yat sektöründeki etkisi artmaya devam ediyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) yat üretiminde ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye’nin bu alandaki başarısının hızla yükseldiğini belirtti. Ağustos ayı bülteninde konuya yer veren AKTOB; gemi, yat ve hizmetler sektöründe 2022 yılında 1,45 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, 2023 yılında ise Haziran ayı ortası itibariyle 550 milyon dolarlık ihracatın kaydedildiğini vurguladı.

Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi:
Halihazırda üretim aşamasında olan çok sayıda mega yat projesi olduğu bilgisini paylaşan Türk üreticiler, bu yıl içinde çok sayıda özel yat siparişinin müşterilere teslim edilmesinin beklendiğini belirtiyor.

Özellikle “ısmarlama” mega yat kategorisinde Türk yat üreticilerinin başarısının dünya çapında biliniyor ve Avrupa pazarlarında ülkenin adını öne çıkardığını ve pazardaki yıllık büyümenin ortalama yüzde 20 olduğu belirtiliyor.

Bu arada ülkenin güney kıyıları da kruvaziyer ve tekne tatilleri açısından yabancılardan büyük ilgi görüyor.

Bodrum ve Göcek koyları, küçük teknelerden boyu 100 metreyi aşan mega yatlara kadar geniş bir yelpazede yat modelleriyle çok sayıda tatilciye ev sahipliği yapıyor. Tüm bu yat gruplarının üretimi, tasarımı ve renovasyonu da Türkiye’de gerçekleştiriliyor.

Dünyanın dört bir yanından yatların Türkiye’deki marinaları ziyaret etmesi, denizcilik sektöründe iddialı bir diğer ülke olan Yunanistan’ın da dikkatini çekmiş durumda.

Yunanistan merkezli ünlü yat servis şirketi BFG Provisions’ın ilk ofisini Bodrum’da açmaya karar verdiği bildirildi.

Sektör profesyonelleri, kruvaziyer turizminin de altın sezonunu yaşadığını, artan otel fiyatları ve ulaşım maliyetleri göz önüne alındığında kruvaziyer seyahatlerinin daha cazip hale geldiğini düşünüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023 yılının ilk yedi ayında Türkiye limanlarına gelen kruvaziyer yolcularına ilişkin son istatistiklerine göre, 574 kruvaziyer gemisiyle toplam 43.716 yolcu ülke kıyılarına gelmiştir.

Yorum Yaz