We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Almanya aşılılar için vize başvurusunu açtı

Almanya aşılılar için vize başvurusunu açtı

Corona virüsü salgını başladıktan sonra geçen yıl ilkbahardan beri vize randevusu vermeyi durduran ve Türklere kapıyı kapatan Almanya, bugünden itibaren vize randevularını açtı. Almanya’nın vizesi için Avrupa Birliği’ni onayladığı aşılardan olma şartı getirdi.  Çin ve Rus aşısı yaptıranlar, acil bir durum yoksa ve belirlenen istisnalara uymuyorsa vize başvurusu yapamayacak.

Sözcü Gazetesi’nin haberin göre; bu aşılar onay alırsa, o zaman onlar da vizeye başvurabilecek. Ankara’nın devreye girmesi sonucu, Yeşil, Gri ve Diplomatik pasaportlara getirilen kısıtlamalar da kaldırıldı. Bunlar, yine üç aylık süreyle vizesiz seyahat hakkından yararlanabilecek. Almanya’nın bu kararını AB’nin diğer ülkelerinin de izlemesi bekleniyor.

AŞISIZLARA SADECE İSTİSNAİ VİZE

Alman vizesi randevusuna üç şarttan birini tamamlayanlar başvurabiliyor. İlk olarak, aşı olmayan ama belirtilen 7 istisnai durumdan birine uyanlar. Yani, birinci derece akrabalarının, ölüm, evlilik, doğum, aile birleşimi, yurt dışında fabrika kurulumu, uluslararası nakliyat, fuarlarda stand açma ile acil sağlık hizmeti nedeniyle gitmesi gerekenler acil durum nedeniyle vizeye başvurabilecek. Bu istisnai vize durumu 30 Eylül’de değerlendirilecek. Aşılar tanınırsa ve herkes aşılanırsa bu sorun da bitecek.

AB AŞISINDAN OLANLAR VE ÇİN’LE ANLAŞMA

AB’nin onayladığı Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşısını yaptırmış olanlar, vize randevusu alabilecek. Çin’le Almanya arasında görüşmeler sürüyor. Karşılıklılık esasına göre aşıların tanınması mümkün olabilir. Bu olursa, Çin aşısı yaptırmış Türkler de, Alman vizesi alabilecek.

AŞI OLAMAYAN VEYA TAMAMLAYAMAYANLAR

Aşılarını yaptırmamış, birini yaptırmış ve ikincisini henüz yaptırmamış olanlar aşılar tamamlandıktan sonra vize başvurusunda bulunabilecek. Bu kişiler Alman başkonsolosluklarının çalıştığı iDATA üzerinden başvuru yapabilecek. Alman vizesi yardımı öneren şirket, dernek ya da kuruluşlara gidilmemesi özellikle istendi.

YEŞİL – GRİ – SİYAH PASAPORT

Bazı belediyelerin Gri – Hizmet Pasaportu ile adam kaçırmalarının ardından, hem Yeşil, hem Gri, hem de Siyah- diplomatik pasaportlara ziyaretin gerekliliğini ispatlama ve ek belge şartı getirilmişti. İki ülke diplomatları arasında yoğun trafik yaşandı. Almanya, Türkiye’den bunlarla ilgili sıkı denetim sözü aldıktan sonra, kısıtlama ile ilgili uyarısını kaldırdı. Vize istenmeyen bu pasaportlarla, Almanya ve AB’ye girişler mümkün olacak. Yine de, Almanya’ya gidecek olanların bir davetiyeyi yanlarında bulundurmasında yarar var.

 

 

Yorum Yaz