We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel AnadoluJet artık THY’den bağımsız uçacak

AnadoluJet artık THY’den bağımsız uçacak

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Türk Hava Yolları (THY) düşük maliyetli taşıyıcı markası AnadoluJet’i ayrı şirkete dönüştürme kararı aldı.

THY tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu(KAP) aracılığıyla 14 Temmuz 2023’de yapılan Finansal Duran Varlık Edinimi açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Yönetim Kurulumuzca Ortaklığımızın AnadoluJet markasının global standartlarda düşük maliyetli hava yolu olarak faaliyetlerine devam edebilmesi ve pazardaki rekabetçi konumunu güçlendirebilmesi amacıyla faaliyetlerinin %100 Türk Hava Yolları iştiraki olarak kurulacak olan “AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi” altında devam ettirilmesine karar verilmiştir.”

Yeni şirketin adı AJet
THY’nin alt markası AnadoluJet’i ayrı bir şirket haline getireceği uzun zamandır havacılık gündeminin konusuydu. Yapılan KAP açıklamasında, AnadoluJet’in faaliyetlerini yeni kurulan “AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi” adı altında devam ettireceği belirtildi.

Pegasus’a rakip olacak
Havacılık uzmanları, yeni şirketin uçuş operasyon yetkisini almasının yaklaşık 6 ay süreceğini, ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne (SHMG) farklı meydanlar için slot verileceğini belirtiyor. Özellikle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanının ciddi öneme sahip olduğuna dikkat çekilirken, AJet’in Pegasus’a rakip olacağını söylüyorlar.

Bu hamleyle özellikle uçuş ekibinden bakıma kurulacak yeni kadronun ne kadarının THY’den geleceği, maaş farkları, statü ve sunulan imkanlarda ne gibi değişiklikler olacağı da diğer bir merak konusu.

Blok satış hamlesi mi?
Havacılık kulislerinde dolaşan bir başka fısıltı da AJet’in Katar’a satılma ihtimali. Kulislerde bir süredir THY’nin Katarlılara satıldığı dedikoduları dolanıyordu. Bu dedikodular THY tarafından üst düzeyde yalanlanmış olsa da; yeni oluşum AJet’in blok satışını mümkün kılıyor. Bu soruların önümüzdeki dönemde yanıtlarını bulacağı tahmin ediliyor.

Yorum Yaz