ANLAŞMA SONRASI YUNANİSTAN’I NELER BEKLİYOR ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 14 Temmuz, 09:48'de eklendi

Aleksis Çipras başbakanlığındaki Yunan hükümeti, yeni bir yardım programı müzakerelerinin başlatılması için şart koşulan reformları kabul etmişti. Yunanistan’daki oylama çarşamba günü. Peki, bu reformlar neler?

s-c1984c80eed47881351a46603ca51fb589758e93

Gelecek üç yıl içinde 86 milyar euroya ihtiyacı olacak Yunanistan’ı üçüncü kez iflastan kurtarmak ve Euro Bölgesi’nden ayrılmasını engellemek için Euro Grubu liderleri, Başbakan Aleksis Çipras’la sert bir reform ve tasarruf programı üzerinde uzlaşmıştı.

Anlaşmanın ardından gözler Çarşamba günü Yunanistan meclisinde yapılacak oylamada.

Müzakerelerin başlayabilmesi için ilk etapta kabul edilmesi gereken önlemler, katma değer vergisinden elde edilen gelirlerin artırılması, emeklilik sisteminde reformun başlatılması, ulusal istatistik kurumuna bağımsızlık kazandırılması ve tasarruf hedeflerinden uzaklaşılması halinde otomatik harcama kesintilerinin devreye girmesi.Öte yandan Atina’da oluşturulacak 50 milyar euroluk özelleştirme fonu çerçevesinde kamu çalışanları azaltılacak, bankacılık sektörü yeniden yapılandırılacak, elektrik iletim hatları operatörleri özelleştirilecek, eczaneler, süt üreticileri ve fırınlar başta olmak üzere birçok sektörle ilgili yeni düzenlemeler yapılacak.

Bu önlemlerin Yunan parlamentosu tarafından kabul edilmesinin ardından uluslararası alacaklılar Avrupa Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa BirliğiKomisyonu, üç yıllık yardım programının ayrıntılarını müzakere etmeye başlayacak.

Uzlaşma sağlandığı takdirde, yeni tasarruf önlemleri devreye girecek. Bunlar şöyle sıralanıyor:

  • 22 Temmuz’a kadar Avrupa Birliği’nin bankaların yeniden yapılandırılmasına ilişkin yönergesinin hayata geçirilmesi,
  • Dava sürelerinin kısalması ve maliyetlerin düşürülmesi için yargı reformunun hayata geçirilmesi,
  • Ekim ayına kadar emeklilik reformunun hayata geçirilmesi ve kademeli olarak emeklilik yaşının 67’ye yükseltilmesi,
  • Enerji sektöründe özelleştirme veya özelleştirmeye denk önlemlerin yürürlüğe girmesi,
  • İstihdam piyasasında reformların sürdürülmesi,
  • Mali piyasalarda reform yapılması,
  • Devlet varlıklarının satışıyla 50 milyar euroluk bir fon yaratılması ve bu fonun denetiminin AB’ye devredilmesi. Elde edilen mali kaynağın yarısının bankaların sermaye yapısının düzeltilmesine ve 12,5’er milyonluk iki kalemin de borçların geri ödenmesi ile doğrudan yatırımlara ayrılması,
  • İdari birimlerin modernleştirilmesi, güçlendirilmesi, siyasetten arındırılması.
  • Troyka adı verilen uluslararası alacaklıların ülkeye girişine yeniden izin verilmesi, temsilcilerinin bakanlıklara girişinin güvence altına alınması, ilgili yasa tasarılarının mecliste tartışılmadan önce bu temsilcilerin onayına sunulması.
  • Uluslararası alacaklıların onayı olmaksızın çıkarılan yasaların ya geri alınması veya oluşan maliyetin diğer önlemlerle ikame edilmesi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “Son ana kadar mücadele ettik” demiş ve Yunan halkının söz konusu reformları destekleyeceğine inandığını belirtmişti. Çipras, ‘mali boğulmanın’ engellendiğini ve borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik mücadelenin de kazanıldığını söylemişti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.