We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Alanya’da umutlar yerini endişeye mi bırakıyor?

Alanya’da umutlar yerini endişeye mi bırakıyor?

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu, Alanya turizminin son durumu hakkında bilgileri GM Turizm ve Yönetim Dergimize paylaştı. Talebin dolulukları istenildiği kadar karşılamadığını belirterek Haziran için umutların yerini yavaş yavaş endişeye bıraktığını ifade etti.

GM DERGİ ÖZEL HABER- SABRİYE ÇAY

Nisan ortasında tesislerin açılması ile hareketlenmeye başlayan turizm sezonunda Alanya Ramazan Bayramı’nda beklediği hareketlenmeyi yakalayamadı. Bayram sonrası da sınırlı sayıdaki tesisi harici istenen doluluklar yakalanamayınca Haziran ve sonrası içinde tedirgin bir bekleyiş hâkim. Özellikle İskandinavların tercih ettiği bölgeye mayıs ortası olması ve tüm İskandinav tur operatörlerinin operasyonlarına başlamasına rağmen istenilen doluluklara ulaşamayan tesis sayısı oldukça fazla. Bunun en önemli sebebi bölgenin yüksek yatak kapasitesine sahip olması ve oluşan rekabet koşullarında orta ve küçük ölçekli tesislerin yetersiz kalması. An itibarı ile oluşan veriler haziran ayının da sıkıntılı geçeceğini gösteriyor.

TURİZMCİLERDE ENDİŞELİ BEKLEYİŞ

Özellikle orta Avrupa, Baltık ve İngiltere’den gelişlerin artması ve Gazipaşa Havalimanını kullanan Tur operatörlerine yenilerinin eklenmesi ile kalan süre ile ilgili umutlar korunmaya çalışılsa da birçok tesis 2022 yılı ile ilgili endişelerini dile getiriyor. Rusya-Ukrayna krizi sebebiyle ülkelerinde kalmayı tercih etmeyen bu ülke vatandaşlarının en çok tercih ettiği bölge olması sebebiyle Alanya da kiralama ve kentsel dönüşüm altında yeni konutlar yapılması sınırlıda olsa yaşanan hareketliliğin en önemli sebeplerinden olarak görünüyor. Bunun en büyük göstergesi de Tapu dairelerinde ve Göç idaresindeki hareketliliğin en önemli kaynağının bu iki ülke vatandaşı olması.

İLERİ Kİ YILLAR İÇİN ÇÖZÜM PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ

Rusya-Ukrayna krizinin kısa sürede bitmeyeceği ortada iken bitse bile etkilerinin birkaç sene daha sürmesinin çok büyük olasılık olduğu düşünüldüğünde Alanya olarak bundan sonraki seneler içinde ülke çeşitliliğini arttırmak ve var olan pazarlardan daha fazla sayıda misafirin gelmesi için tüm paydaşların bu yönde yapılan çalışmalara destek vermesi gerekiyor.

Yorum Yaz