We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel ARABİSTAN VE AFRİKA’DAN ÇÖL TOZLARI GELİYOR

ARABİSTAN VE AFRİKA’DAN ÇÖL TOZLARI GELİYOR

Türkiye, yeniden çöl tozlarının etkisine girecek. Arabistan ve Afrika’dan gelen çöl tozları, cuma günü Türkiye’yi kaplayacak. Uzmanlar, yağış uyarısında da bulunurken tozların yağışla beraber toprağa inmesinin ise toprak verimliliğini olumlu etkileyeceğini belirtti.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, yarından itibaren Arabistan ve Kuzey Afrika üzerinden Türkiye’ye toz taşınımı geleceğini açıkladı. Toz taşınımının özellikle cuma günü etkisini arttıracağını vurgulayan Prof. Dr. Yaşar, “Bize, Batı Anadolu’ya çöl tozları Sahra Çölü’nden gelir. Güneydoğu Anadolu’ya ise Arabistan’dan gelir. Güneydoğu’da başta Çukurova olmak üzere verimli toprakların nedeni de Arabistan’dan gelen toz. Cuma günü Türkiye’yi kaplayacak” dedi.

YAĞMURLA TOPRAĞA İNERSE VERİMLİ BİR YIL GEÇİRİRİZ

Toz taşınımının havada askıda kalmayacağını çünkü yağmurun da beklendiğini belirten Prof. Dr. Doğan Yaşar, “Yağışla beraber zemine inecektir. Yağışla beraber toprağa inmesi demek çok daha fazla verimlilik sağlar. Çünkü direkt toprağa enjekte olur. Çöl tozu dediğiniz şey zaten doğanın gübresidir. Biz bunlara ‘tabakalı silikat’ deriz. Bu tabakaların içinde her türlü nütrient vardır. Demirinden magnezyumuna kadar her şey mevcut. Yağmurla toprağa inerse verimli bir yıl geçiririz” diye konuştu.

Yorum Yaz