We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa DÜNYA Avrupa’daki kayak merkezleri bir bir kapanıyor

Avrupa’daki kayak merkezleri bir bir kapanıyor

GM Haber Merkezi

Avrupa’da küresel ısınma nedeniyle yeterli kar yağışı alamayan kayak merkezleri kapatılıyor. Sıcak kış koşullarının kayak sezonunu sadece birkaç haftaya indirmesi ve bu sürenin yeterli kar elde edemeyecek kadar kısa olması nedeniyle pek çok kayak destinasyonunda kayak teleferikleri sökülüyor.

Fransız Alpleri’nde Mont Blanc yakınlarındaki bir kayak merkezi kasabası olan La Sambuy de bunlardan biri. CNN.com’a açıklama yapan La Sambuy Belediye Başkanı Jacques Dalex; “Daha önce neredeyse 1 Aralık’tan 30 Mart’a kadar kar yağıyordu.” dedi.

KAYAK PİSTLERİ YAZ YÜRÜYÜŞÜ DESTİNASYONU OLACAK

Geçen yıl kasabada sadece dört hafta kar görüldüğünü ve yağan karın o süre için bile yeterli olmadığını ifade eden Blanc; “Tesis, Ocak ve Şubat 2023’te beş haftadan daha kısa bir süre boyunca açılabildi ve bu da yıllık yaklaşık 500.000€ işletme kaybına neden oldu. Üç kayak teleferiğinin çalışır durumda tutulmasının maliyeti yıllık 80.000€. Şimdi tesisi bir yaz yürüyüşü ve açık hava eko-destinasyonu olarak pazarlamaya odaklanacağız.” açıklamasını yaptı.

Teleferiğin kapatılması yerel kasaba ekonomisine zarar vereceğinden, Hep Birlikte La Sambuy İçin (Tous Ensemble Pour La Sambuy) adlı bir dernek, tesisi ve teleferiği korumak için bir imza kampanyası başlatmış ve telesiyejin yaz aylarında ziyaretçileri dağa çıkarmak için çalıştırılmasını sağlamaya çalışıyorlar.

KAR TEDARİĞİ SIKINTISI YAŞIYORLAR

TNW’nin haberine göre; 2001’den bu yana Fransa’da 22 telesiyeji söküldü ve ülke genelinde yaklaşık 106 terk edilmiş telesiyej bulunduğunu tahmin ediyor.

Nature Climate Change adlı bilimsel derginin ağustos ayında yayınladığı bir rapora göre, Avrupa’da ankete katılan 2.234 kayak merkezinin yüzde 53’ü kar tedariği konusunda çok yüksek risk yaşıyor.

Yorum Yaz