We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Bakan Ersoy: Gecelik turist gelirinde hedefimiz 93 dolar

Bakan Ersoy: Gecelik turist gelirinde hedefimiz 93 dolar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 62 dolara kadar gerileyen gecelik turist gelirine ilişkin, “Yüzde 35’lik bir artışla 83- 84 dolar bandını yıl sonunda yakalayacağını görüyoruz. Önümüzdeki sene bunu daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Hedefimiz 93 dolar. Her yıl bunu artırarak, devam ettireceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya’nın Aksu ilçesinde Kültürel Miras Koruyucuları Eğitim Projesi kapsamında Banu- Ufuk Cömertoğlu İlkokulu’nu ziyaret etti. 41 okulda 2 bin öğrencinin seçilip, ‘Kültürel Miras Koruyucusu’ olarak gönüllü görev alacağı proje için Bakan Ersoy, Antalya Valisi Ersin Yazıcı ile birlikte kültürel miras koruyucusu eğitimini tamamlamış öğrencilere kimlik kartlarını takdim etti.

’47 milyon turist, 37 milyar dolar’ hedefi

Bakan Ersoy, proje tanıtımının ardından da turizm verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Sezona ’42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir’ hedefiyle başlandığını hatırlatan Ersoy, şunları söyledi:

“Şubat sonunda Karadeniz’de çatışma ortamı oluştu. Ama Türkiye birçok önlem paketini devreye almıştı. Bunların başında da Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) geliyor. TGA’nın yoğun tanıtım kampanyaları ile o zaman da açıklamıştık; hedefte bir gerileme olmayacak, inşallah üstüne çıkacağız. Nitekim geçen ay hedefimizi, ’47 milyon turist, 37 milyar dolar gelir’ olarak yukarı yönlü revize ettik. Bu bizim, nihai hedefimiz de değil. İnanıyorum ki; yıl sonuna daha vakit var ve gelen rezervasyonlar da oldukça iyi gidiyor. Bu hedeflerimizi tekrar yıl sonunda yukarı doğru revize edeceğiz.”

Antalya’da 12-13 milyon turist

Karadeniz’deki çatışmadan en çok etkilenme ihtimali olan bölgenin, bu iki pazardan (Ukrayna- Rusya) yoğun rezervasyon aldığı için Antalya olduğunu dile getiren Bakan Ersoy, “Ama yaptığımız pazar çeşitlemesi ve dünya genelindeki yoğun tanıtımlar, olumlu sonuçlarını, meyvelerini verdi. Geçen yılın çok üstünde bir rakam ile Antalya, yılı kapatacak. Geçen sene 9 milyon turist almıştı, bu sene 12 hatta 13 milyonlara erişeceğini düşünüyorum. Hem sezonun uzadığını görüyoruz. Normalde ekim sonunda sezon artık yavaşlamaya başlar. Fakat kasım sonuna kadar sezon devam edecek gibi görünüyor. İyi bir kış geçireceğimizi ümit ediyoruz” diye konuştu.

‘Kamplar yoğun olacak’

Bundan sonra Türkiye turizminin rekorlar kırarak, ileriye doğru hedeflerini yakalamaya devam edeceğini kaydeden Ersoy, şöyle dedi:

“Burada önemli olan bir noktada sadece turist sayısı değil; kişi başı gecelik gelirin de çok ciddi şekilde artıyor olması. Bu bizim için asli hedeflerin başında geliyordu. Ve inşallah 83- 84 dolar bandında kişi başı gecelik gelirinde de bir rekor kırmış olacağız. Türkiye, geçmişteki rekorunu egale etmiş olacak. Bundan sonra da hep artarak, üstüne koyarak, rakamlarını yükseltmeye devam edecek. 62 dolara kadar gerilemişti. Fakat bu yapılan tanıtım çalışmaları ve nitelikli turiste olan konsantrasyon sonuçlarını verdi. Yüzde 35’lik bir artışla 83- 84 dolar bandını yıl sonunda yakalayacağını görüyoruz. Önümüzdeki sene bunu daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Hedefimiz; 93 dolar. Her yıl bunu artırarak, devam ettireceğiz.”

Bakan Ersoy, ürün çeşitlemesine de çok önem verdiklerinden bahsederek hem spor hem sağlık turizmi hem de kültürel değerlerimize yönelik tanıtım faaliyetlerini çok yoğun bir şekilde son 2 senedir yaptıklarını anlattı. Pandemi nedeniyle spor faaliyetlerinde oluşan kısıtlamanın da kalktığını hatırlatan Ersoy, bu sene kampların Antalya’da yoğun olacağını dile getirdi.

Yorum Yaz