We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Bakan Ersoy: Kimlik kartıyla seyahat turizmimize katkı sağlayacak

Bakan Ersoy: Kimlik kartıyla seyahat turizmimize katkı sağlayacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bugün gerçekleşen Sırbistan-Türkiye protokol görüşmeleriyle ilgili sosyal medyada paylaşımda bulundu. İki ülke arasında kimlik kartıyla seyahat edilmesinin onaylandığı protokol için “Turizmimize katkı sağlayacak olan kimlikle seyahat konusunda imzalanan protokol ülkemize hayırlı olsun” dedi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in resmi karşılama törenine eşlik ettiklerini belirten Ersoy, heyetler arası görüşmelere katıldı.

İkili anlaşmaların imzalanmasından sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan’la kimlikle seyahat kapsamında imzalanan protokolün önemine vurgu yaparak, “Az önce Vuçiç ile hem ikili ardından heyetler arası formatta son derece verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerimizde ilişkilerimizi kapsamlı şekilde, etraflıca ele aldık. Önümüzdeki dönemde atacağımız adımları değerlendirdik. Başta Bosna Hersek’teki gelişmeler olmak üzere, bölgesel ve uluslararası konularda fikir alışverişinde bulunduk. Sırbistan’la mükemmel düzeydeki ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Kimlikle seyahat konusunda az önce imzalanan protokol, ilişkilerimizi yeni bir seviyeye çıkaracaktır. Nitekim bu yıl itibarıyla Sırbistan’dan ülkemize 300 bin turist geldi. Bu demektir ki bu kimlikle başladığı andan itibaren hem sayı yükselecek, sayının yükselmesiyle kalmayacak iş adamlarımız karşılıklı olarak yapacakları seyahatleri çok daha kolaylıkla gerçekleştirecektir” dedi.

Erdoğan, Sırbistan’ın bu anlaşmaya dahil olan 6’ncı ülke olduğunu belirterek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova’dan sonra Sırbistan karşılıklı olarak çipli kimlikle seyahatin mümkün hale geldiği 6’ncı ülke olacak, bu arada malum dün aynı zamanda Bosna Hersek’le de ilk adımı attık. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda da bunun ilgili imzalar atılacak” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz