We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel BAKAN ÜNAL: ” GEREKLİ ÖNEMLERİ ALACAĞIZ”

BAKAN ÜNAL: ” GEREKLİ ÖNEMLERİ ALACAĞIZ”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve turizmcileri bir araya getiren toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü. Toplantı sonrasında basın mensuplarının karşısına çıkan Bakan Ünal şu açıklamaları yaptı: “Rusya ve Türkiye arasındaki uçak krizi sürecinde 24 Kasım’dan itibaren sektör temsilcileri ile düzenli olarak görüştük.

????????????????????????????????????

 

25 Kasım’da bakanlığımız bünyesinde oluşturduğumuz kriz masası ile konuyu yakından takip ettik. Ayrıca konu Bakanlar Kurulu’nda ele alındı. Sadece turizm açısından değil birçok alanda bu sürecin doğru yönetilmesi için hükümetimiz çalışmalar yaptı. Bakanlık olarak Antalya’nın ve sektör temsilcilerinin bu süreçten etkilenmemeleri yönünde bir araya geldik. Yaklaşık 2,5 saat süren toplantıda sektör temsilcilerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştuk. Turizmcilerimizin ele aldığı konular tanıtım, pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili sorunlar oldu. Havayolu ulaşımı için kolaylıklar, mevzuat düzenlemeleri konularında görüşmelerimizi yaptık. Kısa, orta ve uzun vadede neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunduk.

Daha önce 2015 yılında sağlanan yakıt desteğinin devamına ilişkin açıklamalarımız olmuştu. Bunun kapsamının genişlemesi için bir çalışmamız olacak. Sektörün öneri ve talepleri oldu. Bu talepleri Bakanlar Kurulu’nda ele alacağız. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda da bunları görüşeceğiz. Tabi ki hızlı bir şekilde. Sektör temsilcilerinin acil sorunları var. Bunların çözümü için hızlı bir hareket içinde olacağız.

Sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum. Şunu bilmelerini istiyorum. Turizm bizim için kıymetli bir sektördür. Turizm alt yapımız tüm dünyada örnek gösterilen ve diğer ülkeler tarafından incelenen bir yapıdadır. O yüzden turizm sektörümüzün sorunlarını öncelikli olarak görüyoruz ve krizlerden etkilenmemesi için gerekli tedbirleri alacağız.

Kendi içindeki nedenlerden dolayı son 1.5 yıldır Rusya pazarında daralma söz konusu. Bu süreçte sektörün etkilenmemesi için gerekeni yapacağız. Daha öncelikli olan sektörümüzün için yapısal değişiklikler var. Antalya özelinde değil tüm Türkiye genelini kapsayacak şekilde hem 2007’de hazırlanan vizyon belgesini yenilemek ve yapısal tedbirleri almak için sektör temsilcileri ile bir araya geleceğiz. Kısa vadede alınacak tedbirleri açıklamamız doğru olmaz. Hükümetimizin değerlendirme yapması sonrasında açıklamalar yapacağız.”

Yorum Yaz