We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel BAKANI ERSOY: TÜRKİYE 3 AYDA 9 MİLYON TURİST AĞIRLADI

BAKANI ERSOY: TÜRKİYE 3 AYDA 9 MİLYON TURİST AĞIRLADI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16,7 arttı. Türkiye 3 ayda 9 milyon turist ağırladı. En çok ziyaretçi İran, Almanya ve Rusya’dan geldi. 8.8 milyar dolar gelir elde edildi” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy’un yaptığı konuşmadaki bazı dikkat çekici başlıkları sizler için derledik.

TURİZM GELİRİ İLK ÇEYREKTE REKOR KIRDI 

“2024 ilk çeyrek 9 milyon 68 bin ziyaretçi ile kapattık. Geçen sene ile kıyaslandığında yüzde 16.7’lik artışla gerçekleştirdik. Yıl sonu hedefimiz 60 milyon ziyaretçiydi.

Aslında yıl sonu planlamasında yüzde 5.8’lik bir artış öngörüyorduk. İlk çeyrek ise yüzde 16.7’lik bir artışla gerçekleşti. Beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Yılsonu ziyaretçi hedefine uyumlu bir şekilde gidiyoruz.

Turizm gelirine baktığımızda ise 2024 yılı gerçekleşmesi 8.8 milyar dolar olarak netleşti. Geçen seneki gerçekleşme 55.9 olarak düzeltildi. Tarihimizdeki en yüksek ilk çeyrek turizm gelirini elde ettiğimiz bir yıl olduğunu görüyoruz.”

FORMULA 1 2026’DA TÜRKİYE’YE GELECEK

İstanbul F1 Sahası’nın Bakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirten Ersoy, “Orada bir ihale süreci gerçekleşti nisan ayı içerisinde. İhale başarıyla tamamlandı. Şimdi ikinci aşamaya geçtik. Mayısın ilk haftası içerisinde yer teslimleri yapılacak. Yani mevcut kiracının, mevcut içerde bulunan kiracının yeri boşaltması ve ihaleyi kazanan yeni kiracıya devretmesi var. Sonrasında da hızlı bir şekilde 2026 itibarıyla Formula 1 yarışlarının İstanbul’a, Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili kontratlama süreci başlayacak. Burada planlandığı şekilde süreç devam ediyor” ifadelerini kullandı.

O SİTENİN FALİYETLERİNİ BİZ ENGELLEMEDİK

Özellikle sosyal medya üzerinden booking.com’un Türkiye’de engellenmesinin sebebinin kendisi de bir turizmci olan Mehmet Nuri Ersoy ve bakanlık olduğu yönünde söylemler bulunuyordu. Ersoy, bu konuda da bir açıklama yaptı.

“Bir konuya daha değinmek istiyorum. booking.com’un faaliyetlerinin Türkiye’de Bakanlığımız tarafından engellendiği ile ilgili bir iddia vardı. Bu iddia da gerçek dışı. İşin aslını sizle paylaşayım.

Türkiye Seyahat Acenteları Birliği tarafından vergi ödemediği ve haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle booking.com hakkında 2015 yılında bir dava açıldı. 2017 yılında mahkeme ihtiyati tedbir kararı aldı ve davaya ilişkin karar 2019 yılında çıktı. Mahkeme ‘haksız rekabet var’ kararıyla birlikte Booking.com’un 500 bin lira teminat yatırılması karşılığında ihtiyati tedbirin kaldırılmasına karar verdi. Kararda şirketin vergi ödemediği ve iş yeri açmak için gerekli izinleri almadığı belirtilirken dijital ve sabit iş yeri açma yoluyla faaliyette bulunarak idari ve hukuki denetimlerden kaçındığı ifade edildi. Bu yollarla denetlenmelerini engellediğine dikkat çekildi.

Yani özetle mahkeme demiş ki, Türkiye’deki vergi mevzuatlarına, ticari kanunlara ve tüketici kanunlarına uyumlu bir şekilde çalışmayı kabul ediyorsanız çalışabilirsiniz. Aksi takdirde faaliyet de gösteremezsiniz demiş. Sonuçta bakın bakanlık tarafından yapılmış bir engelleme yok. Türkiye Seyahat Acenteları Birliği tarafından 2015 yılında açılmış bir dava, kesinleşmiş bir mahkeme var. Aynı bu şekilde mahkeme sonucuna uygun olarak, Türk vergi mevzuatı ve kanunlarına ve tüketici kanunlarına uyumlu şekilde çalışmayı kabul eden onlarca yabancı menşeli global rezervasyon motoru ülkemizde faaliyet de gösterebilmektedir.”

 

Yorum Yaz