We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Bentour sezon satışlarıyla ilgili veriler paylaştı

Bentour sezon satışlarıyla ilgili veriler paylaştı

Batı Avrupa pazarından 2023 yaz sezonuna yönelik satışların yapıldığı en önemli erken rezervasyon aylarından olan ocak ayı bitti. 2022’ye göre 2023 kontratlarındaki artışların satışlara nasıl yansıyacağı konusuyla ilgili bilinmezliğe karşı Bentour Reisen, şu ana kadarki satışlarla ilgili elindeki doneleri sektörle paylaştı.

Bentour Reisen’ın verdiği bilgiler şu şekilde:

Bu doneleri siz değerli partnerlerimiz ve sektörel paydaşlarlarımızla paylaşmanın faydalı olacağını düşündük.

Aşağıda, 2023 yaz sezonuna yönelik bugüne kadar yapmış olduğumuz satışlarımızla ilgili bazı detayları bulabilirsiniz.
Akdeniz Bölgesi’ni detaylı incelediğimizde, Bentour Reisen olarak bizim satış yoğunluğumuz öncelikle Lara ve Belek bölge yoğunluklu olmuştur genelde. Diğer bölgeler bu iki bölgenin gerisinden gelirdi. Ama aşağıdaki tabloda da görülebileceği üzere, 2023 satışlarında durum çok daha değişik. Side bölgesinin aldığı rezervasyonlar Lara bölgesinin neredeyse iki katına yakın. Diğer dikkat çekici konu ise, satışların %50’sinin nisan ve mayıs ayına gelmiş olması.

Bu iki konu bize çok net olarak şunu göstermiştir. Alman misafirin bütçesi, 2023 paket fiyatlarındaki artışı tam olarak karşılayamıyor ve önceki yıllarda satın aldıkları tatil dönemi ve otellerin daha ekonomik olanlarını tercih etmek durumunda kalmışlar. En yüksek erken rezervasyon indirimi döneminde bile bu şekilde bütçesel bir sorun yaşanıyor olması, önümüzdeki aylarda özellikle yüksek sezon satışlarında zorlanacağımıza dair net işaretler veriyor olarak yorumlamaktayız.

Ege Bölgesini’de detaylı incelediğimizde, durum Akdeniz Bölgesi’ne göre daha homojen gibi görünse de mayıs ve haziran aylarına gelen rezervasyonların toplamın %49’u olduğu dikkat çekici (Nisan ayında sayının çok düşük olmasının sebebini, bir çok pazarın Ege Bölgesi’ne nisanda uçak koymamasından kaynaklı olarak düşünürsek), bu açıdan bakıldığında aslında Akdeniz Bölgesi ile paralellik gösteriyor satışlar. Bütçe konusunun burada da öne çıktığını yorumlamak çokta yanlış olmaz.

İstanbul satışlarında ise durum daha da keskin şekilde sezonun ilk aylarına gerçekleşmiş olarak görünüyor.

2022 sezonunda, pandemiden yeni çıkılmış olmanın etkisiyle misafirler yakın tarihli aylara rezervasyon yapmışlardı ve sezonun geneli bu şekilde geçmişti.
2023 sezonu satışlarının yakın aylara gelmesini pandemi etkisi ile değil de bütçesel olarak yorumlamamızın sebebi, pandemi etkisinin bu günlerde neredeyse yok denecek seviyelere gerilemsidir.

Yorum Yaz