BUDAK: ” TURİZM İÇİN EK DESTEK PAKETİ GEREKLİ”

Güncel, Sektörel Haberler, slide 15 Haziran, 16:02'de eklendi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, uçak desteği uygulamaları ve ek önlem paketini TBMM gündemine taşıyarak, Türkiye’ye 30 milyar dolar düzeyinde döviz girdisi sağlayan turizm sektörü için kısa vadede ve acil yeni destek paketi oluşturulması gerektiğini söyledi.

78976

Budak, başta Kemer, Serik ve Alanya olmak üzere turizm bölgelerinde esnafın siftah bile yapamadığını belirterek, “Kapadokya’dan Kemer’e, Marmaris Fethiye’den Alanya’ya kadar esnaf siftah yapamıyor. Turizm çalışanları ve esnaf için acil destek paketi oluşturulacak mı?” diye sordu.CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, turizmde yaşanan krizle ilgili sezon öncesinde kapsamlı bir destek ve tanıtım paketi hazırlanmamasının, krizin derinleşmesine yol açtığını, en önemli adımlardan biri olması beklenen uçak yakıt desteğinin de doğru kurgulanmadığı için etkisinin sınırlı kaldığını belirtti. Budak, “Hükümetin bütüncül olmaktan uzak ve geç adımları, binlerce turizm çalışanının işsiz kalmasına, binlerce esnafın da kepenk kapatmasına yol açmıştır” dedi.

DESTEK TÜM YIL OLMALI

Geçen yıl başlatılan uçak desteğinin uygulama sonuçları ve hangi acentanın ne kadar destek aldığı konusunda bilgi isteyen Budak, “Ülkemize Turist Getiren (A) Grubu Seyahat Acentalarına Destek Sağlanması Hakkında Karar kapsamında, 1 Nisan-31 Mayıs 2016 dönemi için verilen toplam destek ne kadardır? Acentalara göre yapılan desteklerin miktarı ayrı ayrı nedir? Ödemeler yapılmış mıdır? Destekleme ödemelerinden haksız yere yararlandığı tespit edilen acenta olmuş mudur? Ne yaptırım uygulanmıştır? Destekleme; Nisan-Mayıs döneminde beklenen etkiyi yaratmış mıdır? Bakanlığınızın bu konudaki tespiti nedir? Destekleme yöntemi; ‘yıl boyunca, uçak koltuk başı şeklinde verilmesi’ yerine parça parça ve planlama yapmayı güçleştirecek şekilde belirlenmesinin nedeni nedir? Uygulama gözden geçirilecek midir?” sorularına yanıt istedi. Budak, şöyle devam etti:

EK DESTEK PAKETİ ZORUNLU

“Desteklemelerin, büyük tur operatörleri ve acentalarla birlikte Türkiye’ye turist getiren her ölçekte firmayı kapsaması sağlanacak mıdır?

Hükümetinizin turizmle ilgili açıkladığı 2016 destek paketlerinin, turist ve istihdam kaybını önleyememesi karşısında, Türkiye’ye 30 milyar dolar düzeyinde döviz girdisi sağlayan turizm sektörü için kısa vadede yeni adım atılacak mıdır? Turizm çalışanları ve esnaf için ek bir önlem geliştirilecek midir?”

TURİZM BÖLGELERİNDE ESNAFININ HALİ PERİŞAN

Kemer’den Alanya’ya kadar bütün Antalya’da esnafın halinin perişan olduğunu kaydeden Budak, “Kapadokya’dan Kemer’e, Fethiye’den Serik, Manavgat ve Alanya’ya kadar esnaf siftah yapamıyor. Turizmdeki gerileme esnafı ağır şekilde vurdu. Hükümetin esnafın yükünü alması gerekirken, asgari ücretin tüm yükü esnafın sırtına yüklendi. Üzerine turizm krizi eklenince fatura büyüdü. Bir an önce turizm bölgelerindeki esnaf için, turizm çalışanları için adım atılmalı, yeni bir paket hazırlanmalı” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.