We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Değişmeyeni Değiştir: Turizm Sektörünün Geleceğine Yön Verecek 4 Altın Öneri

Değişmeyeni Değiştir: Turizm Sektörünün Geleceğine Yön Verecek 4 Altın Öneri

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Değişmeyeni Değiştir: Turizm Sektörünün Geleceğine Yön Verecek 4 Altın Öneri

Covid-19 ile birlikte iş yapış şeklimiz, zamanı yönetim şeklimiz, misafirlerimizin alışkanlıkları, bizim alışkanlıklarımız kısacası dünyamız değişti.  Evet, güvenlik ve  sağlık baş köşeye oturdu. Ve geleceğimizi bu iki sihirli sözcük yönetecek. Artık, henüz keşfedilmemiş bir dünya karşımızda ! Onu anlamalı, kabul etmeli ve buna uyum sağlamalıyız!

öneri

Covid-19  ile birlikte seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılmasıyla birlikte dünyada ve ülkemizde seyahat endüstrisinde hareketlenmelerin yaşandığı süreçlerdeyiz. Bu süreçte, güvenli  turizm sertifikalarını alan Türk turizmi ara verdiği hizmetlerine geri döndü.  Bu dönüş ile birlikte artık değişme ayak uydururken, değişmeyini değiştirme cesaretini de kendimizde bulmalı ve farklı bakış açılarıyla yeniden turizmimizi daha iyi noktalara taşımalıyız.

Bu konuda UCLA Profesörü Jared Diamond ,’ Upheaval: How Nations Cope with Crisis and Change’ adlı kitapta, “ dış veya iç baskılarla başarılı bir şekilde başa çıkmanın seçici bir değişiklik gerektirdiğini yazıyor.  Yazar Diamond, burada “Seçici” kelimesine vurgu yapıyor. “Baskı altındaki bireylerin veya ulusların yetenekleri ve değerlerini dürüst bir şekilde değerlendirmeleri gerektiğini” savunuyor. Ve bu nedenle, Zorluk, “kimliklerinin hangi kısımlarının hali hazırda iyi işlediğini, değişmeye ihtiyaç duymadığını ve hangi kısımların artık çalışmadığını ve değişmesi gerektiğini anlamaktır” diyor.

Cesaretin Var mı?

Ve sözlerine işte buradayız; potansiyel bir iyileşme başlangıcından birkaç ay uzaktayız. Ve sonra ne olacak? Seyahat kısıtlamaları hafifletiliyor; ulusal seyahatler yavaş yavaş artıyor;  oteller düşük, ancak sabit doluluk oranıyla çalışıyor. Uzun vadeli kazanma şansının  Diamond, “Neyin değiştirilmesi gerektiğini fark etme cesaretine sahip olmaktan geçtiğini ifade ediyor. Sektörümüzün bu mevcut kaotik durumdan uyanacağı değişiklik nedir? Sorusuna yanıtları bu bakış açısıyla bulabileceğini sözlerine ekliyor.

Biz de Gm Turizm ve Yönetim Dergisi olarak bir altın değerindeki 3 öneriyi yaptığımız araştırmalar sonucunda derledik. Hadi Cesur olan kazanacak ! Neyi değiştireceğini Keşfet!

Birinci Öneri : Kalabalığı Azalt, Yerele Yönel!

Dünyanın bir çok köşesinde yerel yönetimler, kalabalığı azaltmak, yerel ekonomide daha fazla para tutmak ve çevreyi koruyanlar da dahil olmak üzere yerel düzenlemeleri uygulamak için turizm stratejilerini yeniden tasarlayacaklar. Birçok sağlık protokolü kalıcı hale getirecekler. Diğer yandan hükümetler, dibe vurarak, seyahat endüstrisinin kendi kendini düzenlemesine izin vererek, otelleri ve uçakları doldurmak ve turizmi canlandırmak için ciddi indirimler kullanarak, azalan turist geliri için rekabet edecekler. Bu bakış açısında yer yönetimlere gelecek dönemde büyük görev düşüyor. Yeni normalde yerel ekonominin turizmden daha fazla pay alabilmesi için yerelleşmeye önem vermek zorunluluk haline gelecek.

İkinci Öneri : Otelinizde Bireysel Gezginler İçin Özel Köşeniz Olsun!

Artık bireysel Gezginler ön planda olacak. Onların ilk önceliği ise güvenlik ve sağlık tabi ki. Bireysel gezginler artık daha az gezecek, ama daha uzun kalmak için kendilerine özel yerlere yönelecekler.. Evet, her şey dahil sistemde otellerimizi tedbirlerle açmaya ve hizmet vermeye devam ederken, özellikle kış aylarında daha da azalan himzetlerimizde bireysel gezginler için özel konseptler oluşturabilir, onlar için uzun soluklu bir tatilin adresi olabilirsiniz! Neden olmasın!

Üçüncü Öneri: Popüler Değil, Yaratıcı Kişiselleştirilmiş Ürünler Bulun!

Eskiden en popüler 10 tatil destinasyonu neresi diye arama yapan turist artık bundan vazgeçecek. Daha çok keşfetmeye, daha az kalabalığa kendini güvende hissedeceği yer onun için önem arz edecek. Artık en popüler olmamıza gerek yok! En orijinal fikirleriniz ile sizin bir SPA’nızı, bir lezzetinizi  ya da kişiye özel uygulayacağınız yeni programınızı keşfetmek için sizin otelinize gelecek misafir kitleniz olacak! Hadi Yaratıcılığınızla Fark yaratın!

Dördüncü Öneri: Bu Sözcükler Pusulanız Olsun

Kültürel, ekonomik ve sosyal değer üreten  turizm faaliyetleri elbette ki bir düzene girecek. Ve düzelecek.   Ancak sektördeki profesyonellere bağlı bu yeni dünya anlayışına uyum sağlama ve değerleri aktarma kapasitesi ön planda olacak. Güvenlik, özgürlük, özgünlük, güvende yaşama ve gezegene saygı ise aklımızdan çıkarılmaması gereken sözcükler olarak yer alacak. Her alınacak kararda ve her atılacak adımda bu sözcükler pusulanız olacak!

Yorum Yaz