We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel DOLULUK ORANLARI SEVİNDİRDİ OTELLER BAYRAM ETTİ

DOLULUK ORANLARI SEVİNDİRDİ OTELLER BAYRAM ETTİ

Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması ile birlikte oteller tatilciler ile doldu taştı. Tatilde, ülke genelinde 2 milyona yakını otellerde olmak üzere akraba ve memleket ziyaretleriyle toplam 35 milyon kişinin seyahat etti. Yaz sezonu tamamen başlamadan otellere bu kadar yoğun ilgi olmasıyla doluluk oranları %90’lara ulaştı, oteller bayram etti. İşte geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda önemli turizm bölgelerimizin otel doluluk oranları:

ANTALYA- KEMER
Antalya’da Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, bölgede bayram hareketliliği yaşamaya başladıklarını belirterek son rakamlara göre doluluk oranını yüzde 95 ulaştığını söyledi.
Antalya’nın Kemer ilçesinde ise Ramazan Bayramı ile yüzde 80’lerde başlayacak olan turizm sezonunda mayıs sonu itibarıyla yüksek sezona girileceğini belirten Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, bu tarihten sonra ilçede yer bulmanın zor olacağını vurguladı.

İSTANBUL
Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala İstanbul, turistlerin ilgi odağı haline geldi. Ramazan Bayramı’nda özellikle Orta Doğu ülkelerinden İstanbul’a yoğun talep var. Otellerin ise doluluk oranının yüzde 60 seviyelerinde olduğu bildirildi.

ÇANAKKALE- BOZCAADA
Ege’nin kuzeyindeki turizm cenneti Bozcaada’da 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde konaklama tesisleri yüzde 80 doluluğa ulaştı. Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) Başkanı Kemal Furıncı, Bozcaada dünyanın 4’üncü en güzel adası. Şu anda yoğunluğumuz belli bir kapasiteye doğru gidiyor, yüzde 80’lere varmış durumdayız dedi.

SAKARYA- SAPANCA
Sakarya’nın Sapanca ilçesinde, Ramazan Bayramı tatili nedeniyle 4 bine yakın bungalovda doluluk oranı yüzde 90’ı buldu. Son yıllarda popüler olan bungalov tatilinin 3 günlük bedeli, evlerin büyüklüğü ve özelliklerine göre 20 bin TL’den başlayıp, 45 bin TL’ye kadar çıkıyor. Sapanca Villa ve Bungalov İşletmecileri Derneği (SAVİBU) Başkanı Ali Safa Alaçam, tatilcilerin internet üzerinden rezervasyon konusunda dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiği uyarısında bulundu.

İZMİR- ÇEŞME
Çeşme’deki 9 günlük bayram tatilinin uzun olması ve sıcak hava koşullarının mevsim normallerinin üstünde olmasının talebi artırdığı belirtildi. Otellerin doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.

MUĞLA- MARMARİS

Dünyanın ve ülkemizin en popüler tatil kentlerinden olan Muğla’nın Marmaris ilçesinde otellerde doluluk oranları artarken turizmciler tatilin uzamasından ve sezonun erken başlamasından yana memnuniyetlerini dile getirerek erken rezervasyonların devam ettiğini belirtmişti. Doluluk oranlarının yüzde 60-70 bandında olduğu ifade eden turizmciler, 2024 sezonunun çok iyi başladığını dile getirdi.

NEVŞEHİR- KAPADOKYA
Kapadokya’da otellerin doluluk oranı yüzde 90’ı geçti
Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesindeki otellere yoğun talep oldu. Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Teyfik Ölmez, “Kapadokya’da Ramazan Bayramı yoğunluğu kendini göstermeye başladı, bölgedeki oteller tamamen dolmak üzere” ifadelerini kullanmıştı.

KARABÜK- SAFRANBOLU
UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla tüm oteller doldu
BURSA
Bursa SKAL Kulübü Başkanı Meltem Işık Mısırlıoğlu, Bursa’daki otellerin asgari yüzde 80’in üzerinde bir doluluğa ulaşmasını beklediklerini ifade etmişti.
Ramazan Bayramı’nın 9 gün olmasının olumlu etkilerinin sektöre yansıdığını belirten Bursa SKAL Kulübü Başkanı Meltem Işık Mısırlıoğlu, Bursa’daki otellerin doluluk oranının asgari yüzde 80’nin üzerine çıkmasını bekledikleri ifade etmişti. Mısırlıoğlu “Bu oranın önümüzdeki günlerde daha da yükseleceğini düşünüyoruz. Ara bir sezon olmasına rağmen, bayram süresince havaların da güzel olması sebebiyle iyi bir bayram geçireceğimize inanıyoruz” dedi.
Mısırlıoğlu, açıklamasının devamında “Bir kültür ve tarih kenti olan Bursa, bu özellikleri ile bu dönemlerde kültür turizmi için insanların tercih ettiği bir rota olarak öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz