We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel DÜDEN ÇAYI YİNE KÖPÜKLENDİ

DÜDEN ÇAYI YİNE KÖPÜKLENDİ

Antalya’nın doğa harikalarından, 2 şelalesi olan Düden Çayı’nda, önceki yıllarda yaşanan köpüklenme yeniden ortaya çıktı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri numune aldı.

Düden Çayı, Antalya’da 2 büyük karstik su kaynağı Kırkgöz ve Pınarbaşı ile beslenmeyip, Bıyıklı Düden’i içinde kaybolup, yerde 14 kilometre devam edip, Varsak Düdeni’nde ortaya çıkıyor. Çay, buradan tekrar yer” girerek, 15 metreden dökülen Yukarı Düden Şelalesi’nin de olduğu alandan çatır çatır geliyor. Kepez ve Muratpaşa ilçeleri üzerinden devam eden çay, Karpuzkaldıran bölgesinde 40 metre yükseklikteki Aşağı Düden Şelalesi ile Akdeniz’e dökülüyor.

2021’in Ocak ayında Düden Çayı’nın Yukarı Düden Şelalesi bölgesinde kötü koku ve köpüklenme yaşandı, binlerce balık öldü. İncelemede çaya kimyasal atıkların karıştığı belirlendi. Düden Çayı’nda 1 yıl sonra yine kötü koku ve görünümü görüldü. Bu süreçte 22 işletmeye 5 milyon 511 bin 284 TL idari para cezası kesildi. Bu sene de benzer köpüklenme yaşandı. Çay ve şelalenin denize döküldüğü alanda yoğun köpüklenme oluştu. Yukarı Düden Şelalesi’nden köpüklenmenin denizin döküldüğü alanda görüldüğü görüldü.

‘BU KEZ KÖTÜ KOKU YOK, KÖPÜKLENME VAR’

Düden Çayı destekli balık seçenekleri bulunan Miraç Karaçal, “Geçen hafta saat 23.45 civarında sudan yoğun şekilde köpük geldi. Videolarını çektik ve hemen sudan numune alıp, Çevre Şehircilik ve İklim Genelliği İl Müdürlüğü destekledilerne bildirdik. İl Müdürlüğü’nden ekipler, ertesi gün, inceleme Yapılan ve alınan numuneler incelenmek üzere götürüldü.Daha önce kanal boyunca halı fabrikaları vardı.Atık su bağlantısı yapılmayanların bu bölümleri ASAT tarafından yapılmıştı ancak sonradan yenilenmiş olabilir veya başka bir işletmeden kötü koku gelebilir. veya suda sıvılık yok, sadece yoğun köpüklenme var, bilemiyoruz” dedi.

‘DOĞA BÜTÜN KİRLİLİĞİNİ DENİZE KUSUYOR GİBİ’

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı ve bölgede oturan bir kişi olarak Düden Şelalesi’ndeki bu sorunu sürekli olarak takip ederek devam ettiren Recep Yavuz, “Bir turizm sektörü yöneticisi olarak bu tür manzaraları görünce üzüntüye boğuldu. Antalya’nın en çok ziyaret edilen, denize dökülen tek şelalesi, Antalya’nın göz bebeği. Ancak yıllardır bu kayıtların altında endişe verici kayıtları izliyoruz. Her gün giderek uzaklaşan turist, bu manzarayla karşı karşıya kalıyor. kalitesiyle övünen Antalya’nın bu rahatsız edici durumu, bir an önce çözüm bulması gerekiyor” diye konuştu.

Yorum Yaz