We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Dünyanın en güçlü pasaportu hangisi?

Dünyanın en güçlü pasaportu hangisi?

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

VisaGuide.World’un en son güncellemesine göre, Aralık 2023’te dünyanın en güçlü pasaportları İspanya, Singapur ve Almanya olarak açıklandı. Endekse göre, İspanya şu anda birinci sırada yer alıyor ve İspanyol vatandaşları, pasaportlarıyla tamamen vizesiz 43 ülkeye seyahat edebiliyorlar; ayrıca, vize almadan 106 ülkeye daha girebiliyorlar.

İspanyol pasaport sahipleri ayrıca, sadece seyahat izni (eTA) ile 11 destinasyona, varışta alınması gereken bir vize ile 30 destinasyona ve seyahatleri öncesinde online olarak alınan bir vize ile 18 destinasyona giriş yapabiliyorlar. Sadece 18 ülkeye, yaklaşık 200 ülke arasında, İspanyol vatandaşlarından seyahat için geleneksel bir vize gerekiyor.

İspanya’nın ilk sıraya yükselmesindeki değişiklikler arasında, Çin’in son zamanlarda altı ülke için giriş vizelerini kaldırma hamlesi de bulunuyor, bu ülkeler arasında İspanya da yer alıyor.

DÜNYA GENELİNDE EN GÜÇLÜ PASAPORT

VisaGuide.World’a göre, Aralık 2023 itibariyle İspanyol pasaportu dünyanın en güçlü pasaportu olarak kabul edildi. 90.36 puanla ilk sırada gelen İspanyol pasaportunu sırasıyla Singapur, Almanya, İtalya ve Fransa pasaportları takip ediyor ve 2023’ün en güçlü beş pasaportunu tamamlıyor.

Yorum Yaz