We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Düşük endeksli pasaportuyla 102 ülke gezdi

Düşük endeksli pasaportuyla 102 ülke gezdi

Maliha Fairooz, Henley Pasaport Endeksi’nde dünya çapında en kötü sekizinci pasaport olan Bangladeş pasaportuyla 102 ülkeye seyahat etti. 31 yaşına kadar dünyadaki her ülkeyi ziyaret etme hedefine doğru yolu yarılayan Fairooz bu çabası ve başarısıyla gezgin Oscar’ı olarak bilinen NomadMania Seyahat Ödülüne layık görüldü. Kadın solo maceracı, NomadMania’dan “En Başarılı LPI (Düşük Pasaport Endeksi) Yolcusu” ünvanını almaya hak kazandı.

NomadMania sitesinden yapılan açıklamaya göre Maliha, bu seyahatleri sırasında; sınır dışı edildi, gözaltına alındı, sorgulandı, göçmenlik hapishanesine konuldu, arandı, sorgulandı, taciz edildi ve saldırıya uğradı, ancak bunların hiçbiri onun seyahat ruhunu azaltmadı. Şu anda Berlin’de bir insan hakları ve demokrasi STK’sında çalışıyor. Aynı zamanda Instagram’da ve maceracı bir ruha sahip renkli gençlere hitap eden blog’unda içerik üretiyor. Maliha 197 ülkeyi ziyaret etme ve bu süreçte ziyaret ettiği yerlerin perspektiflerini ve hikayelerini kahverengi, Müslüman, Bangladeşli bir kadının bakış açısından paylaşarak seyahati sömürgesizleştirme arayışında.

Maliha dünyayı gezmek isteyenlere şu öneride bulunuyor:
“Karşılaşacağınız en zor şey bu hedefi belirlemek ve başlangıçta bu çok ürkütücü bir şey. Ancak başlangıçta küçük bir hedefle başlayın. Etrafınızı sizi önemseyen ve aynı zamanda hedefinize inanan insanlarla çevreleyin. Bu sizin devam etmenizi sağlayacaktır.”

Yorum Yaz