We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Erdi Özen yazdı… Profesyoneller öğrencilerle daha sık bir araya gelmeli

Erdi Özen yazdı… Profesyoneller öğrencilerle daha sık bir araya gelmeli

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Erdi Özen / Satış Pazarlama Direktörü

Değerli Turizm Okurları,

Yeni bir yıla girerken yılın son haftasında turizm öğrencileri ile birlikte olmak istedik. Bunun için Manavgat Evliya Çelebi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ömer Akkan ile birlikte “Turizm ve Otelcilik Okullarının Dünyaya Açtığı Kapı” adı altında turizm öğrencilerine bir söyleşi düzenledik. Konuşmacılar birçok değerli bilgi vermekle birlikte, güzel bir farkındalık yarattı.

Ben de turizm otelcilik lisesinden gelen biri olarak söyleyişinin ana başlığı altında, turizm okulunun ve turizmin bizleri nasıl bir yolculuğa çıkardığından, karşımıza gelecek olan birçok şansın hiçbir sektörde bu denli fazla olmayacağından bahsettim. Ek olarak ‘Turizm bir meslek değil, yaşam tarzıdır’ felsefesini benimsemek gerektiği konusunda bir farkındalık yaratmaya çalıştım.

Serüven insan kaynakları ile başlar

J’adore Deluxe Hotel & Spa Yönetiminden, Nazlı Dündarer (İnsan Kaynakları Müdürü) “Serüven insan kaynakları ile başlar” başlığı ile insanın ve iletişimin en önemli olgu olduğunu belirtti. Sayın Müdiremiz konuşmasında ayrıca, azim ile hırsın gerekliliğinden bahsederken bu iki terimi doğru kavradığımızda ve uyguladığımızda, sektöre yansımasının çok olumlu olacağını ve kariyer çizgisine etkilerini anlattı.

Turizm okulu mezunu olmak bir artı

Berkin Bozkurt (Kalite Müdürü); otel sektöründe kalite yönetiminin olmazsa olmaz bir faktör olmasından ve Kalite departmanı otelcilik sektöründeki rolü hakkında birçok değerli bilgiler verdi. Özellikle Mehmet Karabay (Operasyon Müdürü); sektörde çok uzun yıllar görev alan birisi olarak, okulların sektöre hazırlamasının ardından sahaya inmenin ciddi bir artı olduğunu ve öğrencilerin bu artı ile yola çıktıklarını belirtti. Tüm operasyon departmanlar da ortalama 150 ila 200 kişi ile aile olabileceklerini, bu her kişinin hayatlarında yer edineceğini, sadece iş olarak değil, sosyal anlamda da mesleğin birçok getirisinin olduğunu ifade etti.
Ve Bosphorus Sorgun Hotel Satış Müdürü Orhan Ölmez ise her şeyden önce çocukların ruhlarına dokunmak istedi. Öncelikle ‘ne istediklerini’ araştırmalarını önerirken, kaliteli turizm nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli konuları hakkında bilgi verdi. Sayın Ölmez, dijital döneme geçtiğimizden ve robotlaşmanın öneminden de bahsetti.

Aynı zamanda Çağdaş Kurt (Cord Agency Dj ve Yapımcı); eğlence sektörünün en önemli konusu olan etkinlik organizasyonları hakkında bilgi verdi. Bu alanın, sadece turizmde değil, tüm sektörlere ve herkese hitap eden bir alan olduğunu söyledi. Bu alanda bulunmak istiyorlar ise onlara nasıl bir harita çizecekleri konusunda detaylı bilgi verdi.

Bugünün öğrencileri daha kararlı ve bilinçliler

Öğrencilerin yoğun ilgisi olan bu söyleyişi de şunu fark ettik. Eskiden öğrenciler tam olarak ne istediklerini bilmezken, karşımızdaki öğrencilerin birçoğu ne istediğine karar vermiş. Geçmişe göre daha kararlı ve bilinçliler. Bu durum bizi sevindirirken, bir diğer ortak paydaları da bizi üzdü. Gelecek kaygısı geçmişe göre kat ve kat artmış ve öğrenciler bu konuda endişelerini açıkça dile getirdiler.
Bu seminerde; profesyoneller olarak bu kadar kalifiye çalışan sorununa dikkat kesilmişken, turizm öğrencileri ile daha fazla birlikte olmamız gerektiğini en içten hissettik.

Söyleyişinin ardından ikinci dönem hem J’adore Deluxe Hotel & Spa hem de Bosphorus Sorgun Hotel de öğrencilere uygulamalı eğitim hakkında sözleştik.
Okul Müdürümüz Ömer Hocamız, Müdire yardımcımız İrem Hocamıza bizleri ağırladıklarından dolayı ve emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz.

Yorum Yaz