We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Erdinç Metin: Doğru ve Hızlı Kararlar Aldık

Erdinç Metin: Doğru ve Hızlı Kararlar Aldık

Bellis Deluxe Hotel Satış Pazarlama Direktörü Erdinç Metin; Pandemi koşullarında tüm otellerini açarak personellerini kaybetmediklerini ve bu süreci doğru ve hızlı kararlar alarak iyi bir yönetim süreci yaşadıklarını belirterek 2021 yılını da hem sayısal hem de ciro anlamında başarılı bir şekilde tamamlayacaklarını ifade etti.

Pandemi sürecini nasıl yönetiniz?
Aslında pandemi ile tanışmamız 2019 yılının sonlarına doğru sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile başladı. O zamanlar henüz bu kadar global bir durum olacağı tabii ki planlarımızda yoktu. Mükemmel bir 2019 yılından sonra turizm adına 2020 beklentileri çok yüksekti.
Kendi adıma konuşacak olursam, 2020 Mart ayının başında Bellis Deluxe Hotel Satış Pazarlama Müdürlüğü işimden ayrılarak Kirman Otelleri Satış Pazarlama Direktörü olarak işe başlamıştım, marketing planlarımızı, bütçelerimizi, analizlerimizi yapıp tam gaza basacakken bir hafta içinde Türkiye olarak pandemi ile tanıştık. Tabii hiçbirimizin öngöremediği bir durumdu, gelişmeleri izlemeye karar verdik.
Temmuz ayının sonuna geldiğimizde grup olarak pandemi hazırlıklarını bitirmiş, gerekli sertifikalarımızı almış ve otellerimizden en azından 1 tanesi ile devam kararı almıştık. Yönetim kurulu ile yapılan görüşmelerde BDT pazarına ağırlık vereceğimizi, Rusya’nın da açılması ile belirli bir doluluğu yakalayabileceğimizi, bu sebeple 1 otel yerine bütün otellerimizi açmamız gerektiği konusunda hemfikir olduk. Ağustos ayı ile beraber 5 otelimiz de faaliyet göstermiş, pandemi koşullarına rağmen otellerimiz ortalama yüzde 70 doluluk ile seneyi kapatmıştır.
Buradaki açık amaç otellerimizi pandemi koşullarında işletmek, personel kaybetmemek ve zarar etmemekti. Bu 3 maddeyi de ekip olarak başardığımızı düşünüyorum.
2021 Mayıs ayında Satış Pazarlama Direktörü olarak Bellis Deluxe Hotel’e geri döndüm. 2020 Temmuz ayından beri açık olan başarılı bir şekilde pandemi sürecini yöneten Bellis Deluxe bana göre pandemi süresince örnek gösterilecek otellerin başında geliyor. Hem hijyen kurallarını tam anlamıyla yerine getiren hem de yüksek doluluklarla çalışan ender otellerden biri. Bu başarının asıl sırrı ise her ne olursa olsun otelin kalitesinden ödün vermemesi diyebiliriz. Pandemi’nin ortaya çıktığı Mart ayından sonra sadece 3 ay kapalı kalmış, Temmuz ile birlikte tam kapasite çalışan kadrosuyla yoluna devam etmiştir. Otel, personelini yarı yolda bırakmamış, personel ise oteline sahip çıkmıştır.
Son güncel otel doluluk verilerinizi bizimle paylaşır mısınız?
Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı doluluklarımız ve ortalama fiyatlarımız konusunda açıkçası memnunuz. Günümüz şartlarına göre başarılı bir yaz sezonu geçiriyoruz diyebiliriz, doluluklarımız şu şekildedir; Haziran %73 ile kapattık, Temmuz %83, Ağustos %55.
Temmuz ayının başında olduğumuzu düşünürsek Temmuz, Ağustos ve Eylül doluluklarımızı %90 üzeri bekliyoruz (%10 luk kısım ise pandemiden kaynaklı satmadığımız veya karantina odalarımızdır.) bölge olarak en yüksek doluluklardan birine sahip olduğumuzu da belirtmek isterim. Ekim ve Kasım ayı dolulukları ise Rusya’nın Mısır uçuşlarını açmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir, ancak benim tahminim piyasayı şaşırtacak sayılara ulaşacağımız. (Tabii burada pandeminin seyri de çok önemli.)

Satış politikanızı hangi kriterlere göre belirlediniz?
Bellis Deluxe Hotel olarak değişken bir satış politikamız olduğunu söyleyebilirim. Otel olarak her duruma göre aksiyon alabilen bir yapımız var, herhangi bir pazarın açık veya kapalı olmasına göre politikamızı değiştirebiliyoruz. Daha önce de yaşadığımız krizlerden edindiğimiz tecrübeler bize fors majör durumlarda yol gösteriyor. Pandemi süresince satış politikamızı tabii ki uçuş bilgilerine göre planladık. Hangi ülke açık, hangi ülke test istiyor, hangi ülke de karantina zorunlu gibi günlük takip ettiğimiz haberlerin yanında, Operatörlerin koyduğu uçak koltuk sayılarına göre hareket ettik. Tesis olarak en büyük artımız yolcu gelebilecek bütün destinasyonlara senelerce pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmemiz diyebilirim. Örnek verecek olursam, sadece ben bile son 6 yılda Rusya’da 50 üstü şehir gezip alt acentelere dokundum. Bunu bütün ekip arkadaşlarımla beraber yıllar boyunca birçok ülkeye defalarca giderek gerçekleştirdik. Bu da bize çok büyük bir alt acente bazası yarattı. Bu pazarlarda tanınırlığımız arttı ve en önemlisi ulaşılabilir olduk, bu kelimenin özellikle altını çizmek istiyorum çünkü otellerimizi satan alt acente diye adlandırdığımız acentecilerin satış eğilimleri genellikle; tanıdıkları, güvendikleri, herhangi bir talepte ulaşabilecekleri kişilerin olduğu otelleri satmaları. Bu konuda ekibim hakkında çok mütevazi olmak istemiyorum, çünkü iletişim konusunda gerçekten çok başarılılar ve alt acentelerden gelen bütün talep, istek, ricayı yerine getirmek için muhteşem bir şekilde çalışıyorlar. Böyle bir ekiple çalışırken kafanızı daha çok işin strateji ve matematik kısmına verebiliyorsunuz.
Pazarlara ve fiyatlara hakim olunca hızlı karar alabilme yeteneği ortaya çıkıyor. Özellikle pandemi döneminde satışların son dakika olarak gerçekleşmesi, beraberinde hızlı karar alma zorunluluğu getiriyor. Bu konuda Genel Koordinatörümüz Sn. Gıyas Şahin’in bize sağladığı çalışma ortamı ve inisiyatif alabilme yetkisi bizi bazı tesislerden bir adım öne çıkarıyor. Doğru zamanda doğru fiyat mantalitesiyle her zaman maksimumu hedefliyoruz.

Sezon son için rakam tahminleriniz var mı?
Tabii ki kendi tahminlerimiz, analizlerimiz var bu konuda. Önce BDT, Avrupa ve Ortadoğu derken neredeyse bütün pazarlarda bir hareket söz konusu, yakında İngiltere’nin de devreye girmesiyle birçok otel kabaca 2018 cirolarını geride bırakır diye düşünüyorum. Özellikle hükümetin KDV oranını Temmuz sonuna kadar %1’de tutması da karlılık bakımından 2019 cirolarına yaklaşma konusunda otellere yardımcı oldu. Bu konuyu birkaç maddeyle tabii ki sınırlayamayız, ancak sezonun kaydığını artık Ekim ve Kasım aylarının da sezon sayıldığı bir dönemdeyiz. Buradaki ana faktör tabii ki Mısır destinasyonunun Rusya’ya açılıp açılmayacağı ile ilgili. Bu konuda ise iki alternatifli çalışmalarımız mevcut kendi otelimiz adına.
Mısır konusunu kendi aramızda çok fazla konuşuyoruz. Bu yüzden bu konuda da bir şeyler eklemek istiyorum. Ben Mısır’ın açılmasını isteyen taraftayım. Çünkü Antalya destinasyonunun yaşaması için operatörlerin yaşaması gerekmektedir. Operatörlerin yaşaması için ise can damarlardan biri Mısır’ın açılması gerekmektedir. Ben Mısır’ın açılması ile birlikte operatörlerin nakit akışı konusunda rahatlayacağı düşüncesindeyim. Bu da piyasalara nefes aldıracaktır birkaç yıl içinde.

Son olarak bu zor zamanlarda canını dişine takan, imkansızı başaran, bütün olumsuzluklara rağmen dünyaya Turizm nasıl yapılır dersi veren, pandemi dönemi bu sektör için bir taşı yerinden kaldırıp, iki metre öteye koyan dahil bütün turizm emekçilerine canı gönülden teşekkür ederim.

Yorum Yaz