We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel ERDOĞAN, “AB YERİNE ŞANHGAY 5’LİSİ ÖNERİSİNİ YİNELEDİ”

ERDOĞAN, “AB YERİNE ŞANHGAY 5’LİSİ ÖNERİSİNİ YİNELEDİ”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “AB, Türkiye için hiçbir zaman hayırlı rüya görmedi. Türkiye’nin Şanhgay 5’lisi içinde yer alması, çok daha rahat etmesini sağlar” dedi.

 erdogan

Pakistan ve Özbekistan gezisini tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Semerkant’tan dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hürriyet gazetesinden Vahap Munyar’ın haberine göre; AB ile Türkiye arasında giderek artan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulnan Erdoğan, “Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. ‘Benim için varsa, yoksa Avrupa Birliği’ dememeli. Mesela, Şanghay 5’lisi içerisinde Türkiye niye olmasın… Bunu sayın Putin’e olsun, Nazarbayev’e olsun, şu anda Şanghay 5’lisinin içerisinde olanlara da söyledim. Sayın Putin, ‘Bunu değerlendiriyoruz’ gibi bir ifade de kullandı. Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şanghay 5’lisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Yıl sonuna kadar sabredelim

AB’nin Türkiye’yi 53 yıldır oyaladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Böyle bir şey olabilir mi? İlklerdeniz, ama 53 yıldır oyalanıyoruz. Mesela fasıllarda açma-kapama olayında, sadece açmak var, kapama yok. Kapama olmayacaksa, açmayı yapsan ne olur, yapmasan ne olur? Latin Amerika ülkelerine vize serbestisi var, ama Türkiye’yi hâlâ oyalayıp duruyorlar. Geçen gün arkadaşlarla da konuştuk. ‘Yıl sonuna kadar sabredelim, yıl sonuna kadar oldu, oldu… Yoksa biz bu geri kabulü falan, bu dosyayı kapatalım’… Mülteciler konusunda 3 milyar Euro bu yıl için haziran itibarıyla vereceklerdi. Vermediler. Yani bize değil, mülteciye verecekti. Bir protokol var ama uygulama yok. Artık 11’inci aydayız. Yıl sonu geliyor. Güya ikinci bir 3 milyar Euro da söz konusuydu. Şimdi onu da ne yaptıklarını göreceğiz. Gördükten sonra bu konuda da kararlı bir şekilde adımımızı atmış olacağız.Türkiye için hayırlı rüya görmediler

Yani, bunları anlamak mümkün değil. Öyle şeyler yapıyorlar, öyle şeyler söylüyorlar ki, anlamak mümkün değil. Bir bakıyorsunuz kuyruğu dik tutma derdindeler, bir bakıyorsun yelkenleri indirivermişler. Türkiye için hiçbir zaman hayırlı rüya görmediler. Pek görmeye de niyetleri yok. Zaman zaman şahsıma hakaretler, zaman zaman ülkemizde fikir özgürlüğü olmadığı, hak ihlalleri iddialarını gündeme getirdiler. Almanya’da, Fransa’da, Belçika’da teröristler kol geziyor ama bu tür şeyleri umursamıyorlar. Ya da Belçika’nın, Ermenilerin soykırım iddiasını kabul etmedi diye bir milletvekiline partisinden atılmanın yolunu açacak kadar özgürlüklerden uzak olduğu unutuluyor. Bunların özgürlük anlayışı bu kadar işte”.

Yorum Yaz