We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel ETİK ÜNLÜ YAZARLARI DÜNYA MİRASIYLA BULUŞTURACAK

ETİK ÜNLÜ YAZARLARI DÜNYA MİRASIYLA BULUŞTURACAK

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Kanada, Arjantin ve Amerika’dan gelecek dünyaca ünlü yazarları İzmir’de ağırlayacak. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF) kapsamında İzmir’e gelecek yazarlar Bergama, Selçuk ve Sakız’da ağırlanacak. Yazarlar, ziyaret edecekleri ören yerlerinde kitaplarını kendi dillerinde okuyacak.

ETIK-BERGAMA01

ETİK Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin (İTEF) altı yıldan buyana düzenlendiğini hatırlattı. İşler, bu yıl festivalin bir ayağının da İzmir’de, ETİK tarafından gerçekleştirileceğini söyledi. İşler, ETİK Yönetim Kurulu Üyesi yazar Gülşah Elikbank koordinatörlüğünde gerçekleşecek etkinlik kapsamında İzmir’e gelen yazarların Bergama, Selçuk ve Sakız’da ağırlanacağını belirtti.

 

10 Türk, 10 yabancı yazar gelecek

Yazar Gülşah Elikbank, ana teması “Şehirler ve Sınırlar” olarak belirlenen uluslararası festival kapsamında 10 Türk, 10 yabancı yazarın İzmir’e geleceğini söyledi. Festivale katılacak yazarların romanlarında şehirleri kullanan yazarlar olduğunu vurgulayan Elikbank, “Konuklar, ören yerlerinde kendi kitaplarını kendi dillerinde okuyacaklar. Gelecek yazarlar arasında Arjantin Devlet Kütüphanesi’nin yöneticisi Alberto Manguel de bulunuyor. Türkiye’nin ilk edebiyat festivali olan İTEF, tüm dünyada konuşulan, yazın dünyası için önemli bir etkinlik” dedi.

 

 

Yazarları ETİK ağırlayacak

 

 

Mehmet İşler ve Gülşah Elikbank, festival hazırlık çalışmaları için Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i ziyaret etti. İzmir’in kuzeyinde ve güneyinde UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde iki önemli kenti bulunduğunu söyleyen İşler, yıl içinde yapacakları etkinliklerde kentin bu değerlerini daha öne çıkartmak istediklerini dile getirdi. Edebiyat dünyasının önemli yazarlarının konaklama ve uçuşlarını ETİK’in üstlendiğini söyleyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

“Biz gelen konuklarımıza İzmir’in iki önemli aksında bulunan ve Dünya mirası listesine girmiş antik kentlerini mutlaka göstermek istiyoruz. Bu amaçla ilk ziyaretimizi Bergama’ya yaptık. Yazarların, Bergama’nın büyülü sokaklarında gezinmesini, Akropolü, Asklepion’u, Kızıl Avlu’yu görmesini istiyoruz. Her biri birbirinden etkileyici bu mekanların onların yeni romanlarına esin kaynağı olacağına inanıyoruz.”

 

 

Yazarlar Bergama’yı anlatacak

 

 

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, İTEF Festivali için gelecek konukların Bergama’yı da ziyaret etmesinden mutluluk duyacaklarını belirtti. Bu tür ziyaretlerin Bergama için önemli olduğunu belirten Gönenç, kısa bir süre önce kente gelen ünlü roman yazarı Ahmet Ümit’in de yeni romanında Bergama’yı anlatacağını hatırlattı. Gönenç, “Bergama gerçekten de romanlara konu olacak kadar görkemli bir uygarlığa ev sahipliği yapıyor.Yazarların Bergama’da ağırlanacak olması onların yeni romanlarına da ilham verecektir” dedi.

 

 

İTEF kapsamında İzmir’e gelecek ve yapılacak etkinliklerde okurlarıyla buluşacak yerli ve yabancı yazarların Bergama’yı 16 Mayıs 2016 Cumartesi günü ziyaret edeceği belirtildi. ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, Bergama’nın tanıtımına önemli katkı sağlayacak bu etkinliğe belediyenin verdiği destek için Gönenç’e teşekkür etti. Görüşme sonunda yazar Gülşah Elikbank Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e son kitabı “Yalancılar ve Sevgililer”i imzalayarak verdi.

 

Yorum Yaz