We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Firuz Bağlıkaya: Vize redlerinin nedeni siyasi

Firuz Bağlıkaya: Vize redlerinin nedeni siyasi

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gitmek üzere Schengen Vizesi için başvuran her iki Türk vatandaşından biri ret yanıtı alıyor. Türklerin vize başvurusuna yoğun şekilde ret veren ülkelerin başında Almanya ve Hollanda geliyor. Elçiliklere göre sorunun kaynağı yetersiz personel ve giderek artan başvuru sayısı. Ancak Rusların başvurularına bakıldığında bu mazeretler geçerliliğini yitiriyor. Çünkü Rusların başvurusu Türklerden beş kat fazla olmasına rağmen vize reddi beş kat daha az.

“Ambargoda olan Rusya’ya verilen vize sayısı daha fazla”

Konuyla ilgili TGRT Haber’e açıklama yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya Schengen retlerinin nedeninin siyasi olduğunu söyledi. Bağlıkaya; “AB 2022 senesinin önemli bir bölümünde Rusya’ya ambargo kondu. Rusya’nın 2022 senesindeki vize müracaatındaki ret oranı bizimkinin çok altında. Geçen yıl ambargoda olan Rusya’ya verilen vize sayısı Türkiye’ninkinden çok daha fazla. Bunun siyasi olduğu çok net ortada” dedi.

Yorum Yaz