We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel “FOÇA TANITIM VAKFI KURULMALI”

“FOÇA TANITIM VAKFI KURULMALI”

Turizm işletmeciliğini 50 yıla yakın bir süredir İzmir’in Foça ilçesinde sürdüren, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, kentler ve ülkelerin tanıtımının çok önemli olduğunu belirterek, Foça’nın da bir turizm kenti olarak tanıtımına ihtiyaç duyulduğunu bu nedenle FOTAV adıyla Foça Tanıtım Vakfı’nın kurulması önerisinde bulundu. Foça’nın daha önce olduğu gibi yeniden ‘Turizm Bölgesi’ ilan edilmesinin sürdürülebilir turizm açısından önemine değinen İşler, iki konunun İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Foça Belediye Başkan Adaylarının programlarında mutlaka yer almasını istediklerini dile getirdi.

Foça Belediye Başkan Adaylarının seçim çalışma programları kapsamında; CHP Foça Belediye Başkan Adayı Saniye Bora Fıçı ve bazı Belediye Meclis Üyesi Adayları Foça MW Phokaia Beach Resort Otel’de turizm işletmecileri, bazı STK temsilcileri, el emeği üreticisi kadınlar ve vatandaşlarla buluştu. Üç yüze yakın katılımcının yer aldığı toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. MW Phokaia Beach Resort Genel Müdürü Bilge Durdu İşler’in sunum ve açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Mehmet İşler, belediyenin genel hizmetleri ile ilgili konularda başkan adaylarının heybelerinin çok dolu olduğunu bildiğini ve bu konulara hiç değinmeyeceğini belirti. Turizm, Tarım ve Balıkçılık kenti olarak anılan Foça’nın tanıtım ile ilgili sorunlarını halletmenin en doğru yolunun kurumsal bir çözüm olarak FOTAV’ın (Foça Tanıtma Vakfı) kurulması olduğunu söyledi.

TANITIM CAZİBE YARATIR

Mehmet İşler, “Bildiğiniz gibi Antalya’da ATAV, İzmir’de İZTAV, Bodrum’da BOTAV var. Bunlar hep tanıtım odaklıdır. Seçimden sonra icraatlara başlanınca bazı şeyler çok öne geçip bazı şeyler geri bırakılabiliyor. Kurban edilen şeylerden bir tanesi de tanıtım. Çok gereksiz gibi gelir, ama bugün sosyal medyada da görüyoruz, tanıtımdan dolayı bazı ürünler çok ön plana çıkıyor. Tanıtım cazibe yaratıyor. Bu nedenle Foçamızı tanıtan FOTAV’ı kuralım. ‘Neden kuralım?’ derseniz. Biz Menemen Ticaret Odası’na (MENTO) bağlıyız. Her yıl kendi cebimizden buraya 2 milyon TL aidat ödüyoruz. Koyduğumuz kadar alabiliyor muyuz? Hayır. Verdiğimiz bu para Foça’ya geliyor mu? Hayır. Madem bu parayı veriyoruz ve Foça’ya Ticaret Odası kuramıyoruz, oradaki paradan payımızı alabilmemiz için proje götürmemiz lazım. Bunun için ilk adım tanıtım vakfını kurmaktır. Vakıflar hukukidir, yasaldır. Belediyeler, kurucular ve üyeler buraya aidat verirler ve vakıf bunlar tarafından topluca yönetilir. Belediye Başkanları değişse dahi bu proje devan eder. Böylece hepimizin mekanı olan, ekmeği olan bu yerlerin sürdürülebilir tanıtımını vakıf kanalıyla sağlamış oluruz. FOTAV hem Ticaret Odası’ndan pay almak, hem de Foça’nın sürdürülebilirliği için gereklidir” dedi.

“TURİZM ALANI” KORUR

İşler, “İkinci olarak ‘Turizm Bölgesi’ ilan edilmemiz konusu da çok önemlidir. Dikilii Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Turizm Alanı’ ilan edildi. Bu çok önemli bir kavram. Aliağa yakınına Çandarlı Limanı yapılıyor. Bizim Foçamız ‘Turizm Alanı’ ilan edilmiş bir yer değil. Turizm alanı ilan edilen yerlerde kolay rant elde edilmesine izin vermezler. Eğer biz burayı Turizm Alanı ilan ettiremezsek, enerji sektörü Dikili’ye gidemeyecek, Bergama’ya gidemeyecek, önce Yenifoça’ya yürüyecek, daha sonra bize doğru gelecek. Bize miras kalan bu doğal güzelliğimiz, tarihimiz, yedi medeniyetin üst üste yaşadığı ve hala üzerinde yaşam olan yedi noktadan biri olan Foçamız bundan sonra çıkar grupları ve rantiyenin eline kurban gidecektir. Bu yüzden FOTAV’ı kuralım. FOTAV, Menemen Ticaret Odası ve turizm bileşenleri olarak bölgemizin Turizm Alanı ilan edilmesi için yoğun bir çalışmanın içine girelim. Bu konuların şu an konuğumuz olan sayın adayla birlikte tüm belediye başkan adaylarımızın gündeminde ve programında yer almasını talep ediyoruz” dedi.

Toplantı; turizmcilerin, üretici kadınların, Foça Kent Konseyi Üyeleri ve STK temsilcilerinin sorularının CHP Adayı Saniye Bora Fıçı tarafından cevaplanmasıyla sona erdi.

Yorum Yaz