We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Gastronominin en iyileri Nirvana Cosmopolitan’da

Gastronominin en iyileri Nirvana Cosmopolitan’da

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Gastronomi alanında ilk kez düzenlenecek olan ‘Culinary Forum’ etkinliği ile sektörün en iyileri Nirvana Cosmopolitan otel Cosmos Performance & City Hall’de bir araya geliyorlar.

Gastronomi sektörünü eğitim odaklı vizyoner paylaşımlarla güçlendirmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Culinary Forum 2022 “Education” etkinliği koronavirüs tedbirleri kapsamında Nirvana Cosmopolitan otel Cosmos Performance & City Hall’de, Antalya’da 16-17 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

Culinary Forum 2022’de sektörün önde gelen isimleri Gastronomi ve Aşçılık Bölümü öğrencileriyle bir araya gelerek tecrübelerini aktaracak ve gastronomide kariyer gelişimine katkıda bulunacak.

Culinary Forum 2022 için gastronomi alanında isim yapan 80’den fazla konuşmacı yer alacak. Etkinlikte; Türkiye’nin önde gelen şefleri, gastronomi alanında önemli üniversitelerden hocalar, gastronomi yazarları, otel yöneticileri ve üst düzey marka yöneticileri gibi sektörün güçlü isimleri gençlerle tecrübelerini paylaşacak. Aynı zamanda Türkiye’nin farklı üniversitelerinden gelecek olan akademisyenler de bilgilerini aktaracak.

Gastronomi ve aşçılığa ilgi 2,5 kat arttı

Etkinlik özelinde Big Chefs Mutfaklar Koordinatörü ve Culinary Forum Organizatörü Murat Aslan ayrıntıları şöyle aktardı: “Son yıllarda birçok şef ve akademisyen arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz gastronomi alanında ülkemizin en büyük sosyal sorumluluk projesi olan “Ulusal Aşçılık Kampı” ve yine gastronomi alanında ülkemizin uzun soluklu projesi unvanını taşıyan Bir Aşçının Dünlüğü söyleşileri ile 20.000’den fazla gastronomi ve aşçılık bölümü öğrencileriyle aynı havayı soluduk. Bu süreçte yalnızca şeflerin gözünden değil, öğrencilerin, akademisyenlerin, tedarikçilerin ve yatırımcıların gözünden başka bir dünyaya tanıklık ettik. Kazanım sağladığımız yeni fikirlerin her biri ayrı bir proje niteliğindeydi ve biz bu fikirlerin kaynaklarını birleştirme yolunu seçtik. Kaynakların birleştiği bu yolun yarattığı arzu, gastronomi dünyasının yarınları için bir araya gelmek arzusuyla birleşti. Bu sebeple gerçekleştirmeyi planladığımız Culinary Forum – Education bu arzuların daha da genişleyip amaç haline dönüştüğü çok yönlü ve vizyoner bir proje olma yolunda ilerlemektedir.

Türkiye’de büyüyen gastronomi trendi ve bunun beraberinde gastronomi eğitiminin daha kaliteli olarak artması, üniversitelerdeki gastronomi ve aşçılık bölümlerinin de gün geçtikçe büyümesine neden oldu. 2016 yılında YÖK tercih sıralamasına göre toplam 136 olan bölüm sayısı, 2021 yılında 2,5 kat artarak 344 e ulaşmış oldu. Bu sayılar göz önüne alındığında 2021 yılında bu bölümlerde eğitim gören öğrenci sayısı 75.000-80.000 gibi rakamlara ulaştı. Bu büyük geleceğin ve gücün farkında olmak ve bu süreçte hayat boyu öğrenme ve kendini geliştirme üzerine kurulu bir sektörde çalışan meslektaşlarımıza, sektörümüze, en önemlisi de Türkiye gastronomisine katkı sağlayabilmek adına Culinary Forum – Education organizasyonunu planlama kararı aldık. Burada yerli ve yabancı, ilham veren konuşmacıları ve 5000’den fazla misafiri ağırlayacağız, sektör profesyonellerini dinleyerek öğrencilerin kariyer basamaklarında yeni rotalar çizmesine vesile olacağız” dedi.

Yorum Yaz