25.6 C
Antalya
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Göbekli Tepe’nin adı 12 Tepe oluyor

 

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu topraklarından, Türkiye’nin destinasyon odaklı ilk bölgesel turizm markası ‘Mezopotamya’ doğuyor. Proje Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’ın zengin kültürel mirasını turizme kazandırmak amacıyla başlatıldı. Göbeklitepe’nin etrafında keşfedilen 11 yeni tepeyle Mezopotamya markasının en vurucu noktası ‘Güneydoğu’nun Piramitleri: 12 Tepe’ olacak…

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Dicle, Karacadağ ve İpekyolu kalkınma ajanslarının işbirliğiyle hazırlanan Mezopotamya’nın tanıtım stratejisi ve eylem planı geçen günlerde duyuruldu. Açık hava müzesi görünümüyle sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en büyük turizm destinasyonlarından biri olacak Mezopotamya, bölgeyi tek bir isimle markalaştırıp önemli bir sürdürülebilir turizm destinasyonu yapmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında öncelikle toplanan verilerle tematik kent içi ve bölge rotaları belirlendi. Belirlenen bu rotalar, oluşturulan internet sitesi ve mobil uygulamaya aktarıldı. Türkçe ve İngilizce sosyal medya hesapları oluşturuldu. www.mezopotamya.travel sitesinde bölgedeki etkinlik, deneyim, gastronomi ve konaklama noktalarının interaktif haritasını, 35 kent rotasını, 9 tematik rota ve seyahate dair ipuçlarını bulabilirsiniz. Sitede şu anda öncelikle Türkçe ve İngilizce içerikler var. Kısa süre içinde Almanca, Rusça ve Çince de olacak. Bu içeriklere mobil cihazlarından ulaşmak isteyenler ‘Mezopotamya Gezi Rehberi’ adıyla uygulama mağazalarından indirebiliyor. Bunun yanında Mezopotamya markasının uluslararası ve ulusal medya görünürlüğü ve bilinirliğini arttıracak, bölgenin avantajlarını ön plana çıkaracak tanıtım çalışmaları yürütülecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  19 Mayıs tatili için 4 eşsiz rota

Proje ayrıca tek tek Mezopotamya’daki 9 ilin sahip olduğu turizm çeşitliliğini de öne çıkaracak. Bu illerde doğa, kültür, inanç, gastronomi turizmiyle eko ve termal turizm alanlarında çalışmalara ağırlık verilecek.

Bu projenin en önemli açıklamasını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı. Bakan Ersoy’un verdiği bilgiye göre, Göbeklitepe’nin çevresindeki 100 kilometrelik hatta 11 tane daha tepe bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mardin'de yabancı ve yerli turist yoğunluğu

 

Artık bölgenin adı Göbeklitepe değil, 12 Tepe olarak kullanılacak. 12 Tepe ile ilgili bakanlıklar tarafından yürütülen kapsamlı bir çalışma da tamamlanmak üzere. 12 Tepe’nin tanıtımı ve dünya çapında lansmanı eylül ayında yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünyanın birçok üniversitesi ve arkeoloji konusunda uzman isimlerle işbirliği yaparak tanıtacağı 12 Tepe’yi Türkiye’nin eşi benzeri olmayan bir hazinesi olarak görüyor ve çalışmalar buraya yoğunlaşıyor. Çalışmayı yapanlara göre çok yakında bütün dünya ‘Güneydoğu’nun Piramitleri’ de denilecek 12 Tepe’yi konuşacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bakan Ersoy: Bu sezonda hedefimiz 500 bin ABD'li turist

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  19 Mayıs tatili için 4 eşsiz rota
Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER