We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Hindistan mı yoksa Bharat mı?

Hindistan mı yoksa Bharat mı?

GM Haber Merkezi

Hindistan resmi olarak Narendra Modi hükümeti tarafından “Bharat” olarak yeniden adlandırılabilir.

Hint medyasında yayınlanan haberlere göre, Bay Modi’nin iktidardaki Hindu milliyetçi hükümetinin, yetkililer tarafından doğrulanmamasına rağmen, parlamentonun yaklaşan bir “özel oturumu” sırasında ülkenin adını değiştirmek istediği belirtiliyor.

G20 zirvesi davetlerinde Bay Modi için kullanılan “Bharat Başkanı” ünvanı söylentileri artırdı. Resmi bir belgede kullanılan “Bharat” ismi iktidarın ünlkenin ismini değiştirmek istediği yönünde yorumlandı.

Son yıllarda Modi yönetimi, eski hükümetlerin ve liderlerin miraslarını sürekli olarak ortadan kaldırırken, resmi simge yapıların ve ulusal öneme sahip binaların adlarını değiştiriyor.

Söylentilere göre ülkenin ismini değiştirme fikri, bazı politikacılar tarafından memnuniyetle karşılarken, Hindistan’daki muhalefet politikacılarından bir tepki ve alayla karşılandı.

Hindistan’a resmi olarak ne denir?

Ülkenin resmi adı Hindistan Anayasasında ülkenin ismi “Hindistan, yani Bharat” olarak belirtilmiştir. Hindistan Anayasası 1951’de yazıldı ve kamuoyuna açıklandı ve Hindistan 1947’de bağımsızlığını kazandıktan sonra konu yoğun bir şekilde tartışıldı.

Aynı zamanda bir tarihçi olan Nehru, Hindistan’ın Keşfi adlı kitabında şunları söylüyor: “Çoğu zaman, toplantıdan toplantıya dolaşırken, izleyicilerime bu Hindistan’ımız, Hindustan ve Bharata, ırkın efsanevi kurucularından türetilen eski Sanskritçe isim hakkında konuştum.” Nehru kitabında, ülkeye coğrafi ve tarihsel ilgisi olan en popüler üç isimden -Hindustan, Hindistan ve Bharat- bahsediyor.

İngilizce’nin yanı sıra 22 resmi dili bulunan ülkede, İngilizce yapılan yazışmalarda “India” olarak belirtilen ülke adı diğer bir resmi dil olan Hintçe’de “Bharat” olarak kullanılıyor.

Hindistan ve Bharat isimleri nereden geliyor?

Ülkeyi tanımlamak için kullanılan en eski kayıtlar “Bharat”, “Bharata” veya “Bharatvarsha” isimlerinin kullanıldığını ortaya koyuyor. Yaygın olarak kullanılan bu terimler, “Hindistan”ın yanı sıra Anayasa’da bir yer buldu.

Ülkenin Sanskritçe bir adı olan Bharat, eski Puranic edebiyatından ve ayrıca Hintlilerin Hint ırkını başlattığını iddia ettiği efsanevi bir figür olan kral Bharat’ın torunları olduğuna inanılan Hindistan’ın iki büyük destanlarından biri olan Mahabharata’dan geliyor. Birçok tarihçi bunun erken Hindu metinlerine kadar uzandığına inanıyor. Bu kelime aynı zamanda Hintçe’de “Hindistan” anlamına geliyor.

“India” adı, kökenlerini İndus nehrine (şimdi Sindhu) kadar izler ve yakından ilgili kelimeler, Antik Yunan tarihçilerine kadar uzanan yüzyıllar boyunca bir bütün olarak alt kıtaya atıfta bulunmak için kullanılmıştır. İngiliz formu “India”, ülke 18. yüzyılın sonlarından itibaren İngilizler tarafından yönetildiğinde daha fazla önem kazandı ve tarihi haritalarda belirgin bir şekilde kullanıldı. Özgürlüğü kazandıktan sonra, ülkenin yeni liderleri kullanımı ortadan kaldırmadı.

Bharat’ın kullanılmasını kim istiyor?

Ülkenin hem sınırları içinde hem de dışında Hindistan olarak bilinmesinin yüzyıllardan sonra, Modi yönetiminin isim değişikliği için bastırdığı bildiriliyor.

Bay Modi’nin BJP’sinden sağcı siyasi liderler, “Hindistan”ın İngiliz sömürgecileri tarafından tanıtıldığı, bir “köleliğin sembolü” olduğu konusunda ısrar ediyor ve isim değişikliğinin Hindistan’ın Hindu geçmişini geri alma çabası olduğunu savunuyor. Bay Modi’nin bakanlarından birkaçı Hindistan’ı sosyal medya biyografilerinden çıkardı ve son birkaç hafta içinde “Bharat” ile değiştirdi.

Bay Modi’nin partisindeki bir dizi yetkili, isimlerinde “Hindistan”ı kullanan resmi belgelerin, önde gelen ulusal binaların, hastanelerin, kolejlerin ve üniversitelerin nasıl yeniden adlandırılacağını açıklamadan, ülkenin yalnızca “Bharat” olarak anılması çağrısında bulundu.

İktidar partisinin birkaç sağcı lideri, sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan fotoğrafların Hindistan’ın G20 zirvesi için yabancı ileri gelenlerden kartta Hindistan’dan bahsetmeden “Bharat Başkanı”na katılmalarını isteyen resmi bir daveti göstermesinin ardından Salı günü “Bharat”ın ülkenin tek resmi adı olarak olası kullanımını alkışladı.

Hindistan parlamentosunun “özel bir oturumu” hakkındaki son medya raporları, davetin fotoğrafıyla birleştiğinde, BJP’nin nadir oturumu ülkeyi resmi olarak yeniden adlandırma niyetini duyurmak için kullanmayı planladığına dair söylentilere yol açtı.

Neden şimdi haberlerde?

İsim değişikliği için çağrılar birkaç yıldır zaman zaman yapılıyor, ancak konuyla ilgili konuşma, sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan fotoğrafların Hindistan’ın G20 zirvesi için yabancı ileri gelenlerden akşam yemeği için “Bharat Başkanı”na katılmalarını isteyen resmi bir davet göstermesinin ardından patladı.

Ancak bu aynı zamanda, ülkenin muhalefet liderlerinin, Bay Modi’nin Bharatiya Janata Partisi’ni (BJP) gelecek yılki seçimlerde iktidardan almak amacıyla Hindistan Ulusal Gelişimsel Kapsayıcı İttifakı’nın kısaltması olan “INDIA” adlı bir ittifak bloğu oluşturmasından sadece haftalar sonra geldi.

Muhalefet bloğu, Hindistan’ı ve demokrasisini, 200 milyondan fazla Müslüman da dahil olmak üzere ülkenin dini azınlıklarının zararına bir Hindu çoğunlukçu gündemini zorlayan bir hükümetten korumak istediğini söylüyor.

Yorum Yaz