We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel IATA’ dan Geri Ödeme Yerine Erteleme Kuponuna Destek

IATA’ dan Geri Ödeme Yerine Erteleme Kuponuna Destek

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

IATA’ dan Geri Ödeme Yerine Erteleme Kuponuna Destek

Almanya ve Rusya’da başlayıp diğer ülkelere de yayılan rezervasyon iptali yerine erteleme sisteminin  uçak biletleri için de uygulanmasına, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nden (IATA) destek geldi.

IATA’ dan Geri Ödeme Yerine Erteleme Kuponuna Destek

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexander de Junyak

IATA, koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda kalan havayolu şirketleri ve uçak bileti satan acenteleri için hükümetlere önlemler konusunda çağrıda bulundu.

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexander de Junyak konuyla ilgili tur operatörleri, seyahat acentelerine mektup gönderdi. Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Kısa sürede yeterli finansal kaynak bulmak neredeyse olanaksız”

“Küresel havacılık endüstrisi en ciddi krizini yaşıyor. COVID-19 salgını ve buna bağlı olarak dünya hükümetlerinin kısıtlamaları, hava taşımacılığının fiilen kapatılmasına yol açmıştır. Küresel filonun üçte biri boşta ve tahminlerimize göre uçak bilet satışından elde edilen gelir, bu yıl 2019’a göre yüzde 44 oranında azalacak.

Bu koşullar altında havayollarına en acil ihtiyaç, ücret ödemek ve sabit maliyetleri karşılamak için kalan likiditelerini korumaktır. Birçok havayolu için önceki ekonomik modeli korumak ve iflastan kaçınmak için kısa sürede yeterli finansal kaynak bulmak neredeyse olanaksızdır.

Geri ödeme yerine ‘erteleme kuponu’

Bu nedenle, hem havayolları hem de uçuşları için uçak bileti satan acenteler için mevcut durumdan en iyi yolun, ülkelerinin düzenleyicilerinin geri ödeme şartlarını değiştirmesi ve havayollarının geri ödeme yerine kupon düzenlemesine izin vermesi olduğuna inanıyoruz.

IATA, bu tür kuponları, bugün düzenli uçak biletleri için halihazırda mevcut olan işlem ve prosedürleri kullanarak BSP sistemini kullanarak yönetebilir.”

Kanada, Kolombiya ve Hollanda’ya teşekkür

IATA bildirisinde, “IATA, Kanada, Kolombiya ve Hollanda’daki bu yaklaşıma olan ihtiyacı zaten kabul etmiş olan düzenleyicilere minnettardır ve diğer ülkelerin de aynı şeyi yapmasını umuyoruz” dedi.

Mektupta çoğu havayolu şirketinin yolcularına para iadeleri için rezervasyonlardan daha fazla para harcadığı söylendi. Organizasyon, havayolu şirketlerinin mevcut borçlarının 35 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.

GM Dergisinin Diğer Haberleri İçin Tıklayınız!

 

 

Yorum Yaz