We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İSPANYA İLK ÜÇ AYDA KAÇ TURİST AĞIRLADI?

İSPANYA İLK ÜÇ AYDA KAÇ TURİST AĞIRLADI?

İspanya istatistik kurumu, 2014 yılının ilk çeyreğine ait ziyaretçi verilerini açıkladı.

Menorca_Beach_Spain

Açıklanan rakamlara göre, mart ayında ülkeye gelen yabancı ziyaretçi sayısındaki artış hız kesti. Mart ayında İspanya’ya gelen ziyaretçi sayısı, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,7 oranında artarak 3,9 milyon oldu.

2014 yılının ilk çeğreği itibariyle İspanya’ya gelen ziyaretçi sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 7,2 oranında artarak 10 milyon 700 bin olarak gerçekleşti.İspanya’ya en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında İngiltere 1 milyon 934 bin kişiyle ilk sırada yer alırken, onu 1 milyon 659 bilne Frnasa, 1 milyon 631 binle Almanya ve 1 milyon 211 bin turist ile İskandinav ülkeleri izledi.

İlk çeyrek rakamları itibariyle İspanya’ya gelen toplam turistin yüzde 52’si İngiltere, Almanya ve Fransa pazarlarından oluşuyor. Bunların içinden İngiltere yüzde 19,2’lik pazar payıyla lider durumda bulunurken, onu yüzde 16,5 ile ile Fransa ve yüzde 16,2 ile Almanya takip ediyor.

Son yıllarda Türkiye’nin ikinci büyük pazarı Rusya’dan aldığı ziyaretçi sayısı hızla artan İspanya, yılın ilk 3vaylık döneminde de bu ülkeden 152 bin turist ağırladı. İlk üç aydaki artış oranı ise yüzde 6,5 olarak gerçekleşti.

İŞTE İSPANYA’NIN İLK ÇEYREK RAKAMLARI VE PAZARLARI

(TURİZMGÜNCEL)

Yorum Yaz