We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel “İspanya’nın önünde gidiyoruz”

“İspanya’nın önünde gidiyoruz”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, geçen sezonu ve 2024 yılı beklentilerini, turizm yazarı Halil Öncü’ye değerlendirdi.

Antalya olarak, 2019’un üstünde yılı bitireceklerini söyleyen Recep Yavuz, aldıkları ilk bilgilere ve yurtdışından gelen ilk haberlere göre, özelikle Türkiye rezervasyonlarının sezon başında İspanya’nın önünde gittiğini ifade etti. Recep Yavuz şu değerlendirmelerde bulundu:

TÜRKİYE REZERVASYONLARININ SEZON BAŞINDA İSPANYA’NIN ÖNÜNDE GİTTİĞİNİ ÖĞRENDİK

“Dünya Turizm Örgütü pandeminin etkilerinin 2024 yılında sona ereceğini öngörmüştü. Gerçekten de öyle oldu. Şu ana kadar birçok ülke Pandemi öncesinin altında bir turizm faaliyeti gerçekleştirdi. Sadece Türkiye ve özellikle Antalya dönem dönem Pandemi rakamların üstüne çıktı. Kaldı ki bu yılda biz Antalya olarak 2019’un üstünde yılı bitirmiş olacağız. Bu bağlamda 2024’e yönelik her ne kadar savaşın ve ekonomik zorlukların ön planda olması hep gündemde olmasına rağmen, şu anda aldığımız ilk duyumlar, yurtdışından gelen ilk haberlere göre, özelikle Türkiye rezervasyonlarının sezon başında İspanya’nın önünde gittiğini öğrendik. Bu geçen hafta yayınlandı. Demek oluyor ki şu anda etrafımızdaki gelişmeler yavaş yavaş soğumaya yüz tutuyor ve Türkiye, büyük bir olasılıkla tarihinin en iyi sezonlarından birisini gerçekleştirecek.”

ANTALYA, DÜNYANIN EN ÖNEMLİ DESTİNASYONLARINDAN BİRİ OLACAK

“Fiyat artışının artık bir yere gelip ve sağlıklı ve dengeli bir yerde kalacağını öngörüyoruz. Bütün sektör bunun bilincinde. Çünkü fiyat artışları senenin en önemli konusuydu. Bundan sonra çok ciddi fiyat artışının olacağını öngörmüyoruz. Olacaktır ama iki haneli rakamlara sıçramayacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda Türkiye, Akdeniz’in en önemli destinasyonlarından biri olacak. Antalya, dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olacak. Sanırım 2023 yılında Türkiye yine üçüncü ya da dördüncü olarak yılı bitirmiş olacak. Ülkeye gelen 50 milyona yakın kişinin yaptığı tanıtımda bize çok büyük bir artı sağlıyor. 2024’teki gelişmelerin bundan sonra artarak devam edeceğini öngörüyoruz.”

TURİST SAYISI DIŞINDA, GELİRİN ARTMASINA DA ENDEKSLENDİK

“Bu arada bütün sektör olarak sadece turist sayısının artmasına değil aynı zamanda gelirin artmasına da endekslendik.Gelir artışları da yavaş yavaş daha sağlıklı bir düzeye geliyor. örneğin geçen sene bizdeki turizm geliri kişi başına Fransa’nın üstündeydi. Bu bağlamda hem geliri hem turisti sağlıklı bir şekilde,dengeli ve kontrollü bir şekilde artıracağımız bir 2024 yılı olacağını düşünüyorum. Herkese güzel ve sağlıklı bir yıl diliyorum”

Yorum Yaz