We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel ‘İSTANBUL İÇİN 3 MİLYON TURİST NEDİR?’

‘İSTANBUL İÇİN 3 MİLYON TURİST NEDİR?’

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye’nin 2016 yılında özellikle turizm bakımında bir darboğazdan geçtiğini ve bunun çok  anlaşılabilir sebepleri olduğunu belirterek, “Türkiye, baştan başa bir açık hava müzesi. Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Topkapı, Ayasofya için 3 milyon nedir? Bunların her biri 5-10 milyonu kaldırabilecek ve hak eden destinasyonlar. İnşallah önümüzdeki dönem tüm bunların farkına varmış olarak el birliğiyle turizm alanında dünyada ilk 3’e çok hızlı bir şekilde gireceğimizden hiç endişem yok. Bir tek şartı var: İstikrar. Çünkü; insanlar, didişen, karışıklığın olduğu yere gitmek istemezler” dedi.

‘İstanbul için 3 milyon turist nedir?’
İstanbul’daki Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi yerlere rağmen yılda gelen turist sayısının 3 milyon olduğunu bu rakamı ise çok düşük bulduklarını ifade eden Avcı, gerekli gibi tanıtım yapılamadığının göstergeleri olarak bunu değerlendirdiklerini söyledi. Avcı, şöyle konuştu:

5-10 milyon olmalı

“Demek ki, biz buraları gerektiği gibi tanıtamıyoruz. Buraları ziyaret etmenin insanlara neler kazandıracağını yeterince anlatamıyoruz. Bizim de kusurlarımız var. Sizlerin çok iyi bildiğiniz pek çok çözülebilir nedenden ötürü, biz İstanbul’u potansiyelinin ancak çok altında kullanıyoruz. Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı’yı maalesef gerçek potansiyellerine bir türlü kavuşturamıyoruz. Bunlar çözülmeyecek sorunlar da değil. Çözüm için hep birlikte sorunların farkında olduğumuzu ve bunları çözmeye niyetli olduğumuzu göstermemiz lazım. Çok büyük potansiyelimiz var. Şu İstanbul’a gelenleri, Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Topkapı, Ayasofya için 3 milyon nedir? Bunların her biri 5-10 milyonu kaldırabilecek ve hak eden destinasyonlardır. Bunların hakkını vermek bize düşüyor.”

Rusya pazarı toparlıyor

Bakan Avcı, “Rusya’dan gelişlerde ciddi toparlanma var. 2015 Ocak ayında, ki bu Rus turizmi için ölü dönemdir, Rusya’dan gelen 51 bin turist vardı. 2016 kriziyle bu sayı 21 bine düştü. 2017 Ocak ayında sayı 42 bine yükseldi. Şubatta da artış var. Yaz için de rezervasyonlar var. Avrupa’da da Rusya ile kıyaslanmaz ama bir kıpırdanma var. Seçim nedeniyle Avrupa pazarında sıkıntı yaşıyoruz. Ancak İngiltere pazarında artış görüyoruz” dedi.

Yorum Yaz