We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel İŞTE DOLARIN SEÇİMLERE İLK TEPKİSİ

İŞTE DOLARIN SEÇİMLERE İLK TEPKİSİ

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

TL, seçimin AK Parti’nin tek başına iktidarına işaret etmesi ile dolar karşısında yüzde 5’e yakın değer kazancı ile 2.78’in altına indi.

İşte doların seçimlere ilk tepkisi
 Seçimlerde sandıktan tek parti iktidarının çıkması ile iç piyasada büyük bir belirsizlik ortadan kalkmış oldu. Son dönemde koalisyon beklentileri fiyatlanırken, sandıktan tek parti iktidarının çıkması piyasalarda sürpriz etkisi yarattı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi güne 4244 puan artışla 83.653 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 5,35 oranında değer kazandı.

Siyasi istikrarın sağlanması ile Türk Lirası yeni haftaya hızlı başladı. TL, dolar karşısında yüzde 5’e yakın değer kazandı.

Bankalararası piyasada güne 2,8250 seviyesinden başlayan dolar kuru 2,7744 seviyesine kadar indi. Kur, cuma günü son işlemde 2.9095 seviyesindeydi.

Euro ise benzer oranda bir düşüşle 3,0617 TL’ye geriledi.

Uzmanlar, üçüncü seçim olasılığının ortadan kalkmasının ve önümüzdeki 4 yıl boyunca genel seçim yaşanmayacak olmasının piyasalar tarafından fiyatlandığını belirtiyor.

Faiz tek haneye geriledi

Seçimlerin ardından 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 10’un altına geldi.

Dolardaki düşüş sonrasında faiz de geriledi. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9,67’ye geriledi. Cuma günü yüzde 10,18’den kapanmıştı.

10 yıllık tahvilin bileşik faizi ise Cuma günkü yüzde 9,77 olan kapanış seviyesinin ardından yüzde 9,24’e geriledi.

VİOP-BIST-30 yüzde 5.81 artıda

VİOP’ta bu sabah BIST-30 endeksinin Aralık sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 5.81 yükselişle 106.1000 seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL Kasım sonu kontratları ise yüzde 4.72 düşüşle 2.8030 seviyesinde seyrediyor.

Gözler kredi derecelendirme kuruluşlarında

Seçim sonrası yurtiçi piyasalarda pozitif fiyatlama devam ederken gözler bu hafta kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin 6 Kasım Cuma günü gerçekleştireceği Türkiye not güncellemesinde olacak.

Kuruluş en son bu yıl 8 Mayıs’ta Türkiye’nin yatırım yapılamaz seviyede olan yabancı para cinsinden BB+ olan notunu ve negatif görünümünü teyit etmişti.

ABD tarafında ise bugün açılanacak olan ISM İmalat PMI, Üretim PMI verileri ve FOMC Üyesi Williams’ın konuşması yakından takip edilecek.

Hafta genelinde ise Çarşamba günü FED Başkanı Janet Yellen’ın açıklamaları ve Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisi piyasalar açısından önem taşıyor.

Yorum Yaz