We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel JLL Türkiye: Turizm canlılığı, parakende sektörünü yükselişe geçirdi

JLL Türkiye: Turizm canlılığı, parakende sektörünü yükselişe geçirdi

JLL Türkiye, 2022 yılının ilk yarısına ilişkin, perakende, ofis, gayrimenkul yatırım, otel ve lojistik sektörü raporunu yayımladı. Sektöre ait gelişmelerin ve öngörülerin yer aldığı raporda pandemi sonrası kalkan kısıtlamaların yarattığı pozitif etki ön plana çıkıyor.

JLL Türkiye’nin raporuna göre, pandeminin hissedilen etkilerinin azaldığı dikkat çekiyor. Rapora göre, Türkiye’de 2022 yılının ilk yarısında gayrimenkul yatırımları açısından hareketlenmenin devam ettiği ve ekonomik dalgalanmalara rağmen özellikle geliştirme amaçlı arsa ve konutlara ilginin arttığı belirtildi.

JLL Türkiye Eş CEO’su Dora Şahintürk raporla ilgili değerlendirmesinde, “2022 yılında gerçekleşen alışveriş merkezi işlemlerinde daha önce tahmin ettiğimiz gibi yabancı alışveriş merkezi portföy sahiplerinin satışları ağırlıklı olmuştur. Gerçekleşen son işlemler perakende yatırım pazarında kurumsal yatırımcıdan bireysel yatırımcılara doğru mülkiyet geçiş trendini daha belirgin hale getirmiştir. Bu eğilimin önümüzdeki dönemde risk iştahına göre getiri imkanı sunan varlıklarda portföylerini çeşitlendirmek isteyen bireysel yatırımcılar tarafından tercih edilmeye devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi. Otel pazarında kıyı bölgelerindeki yükseliş trendine de dikkat çeken Şahintürk, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde sezon göstergelerinin daha belirgin hale gelmesinin ardından talebin artmasını, işlemlerin hızlanmasını beklediklerini ifade etti.

Pandemi sürecinin sona ermesiyle birçok sektörde olduğu gibi perakende sektöründe de olumlu gelişmeler yaşandı. Aşılamanın yaygınlaşması ve seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte güçlü bir toparlanma kaydeden turizm sektörünün de etkisiyle perakende tarafında büyük bir performans artışı yaşandı. Sektöre genel olarak ilginin artmasıyla birlikte de sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve bunlara bağlı olarak renovasyon süreçleri de önem kazandı.

Toparlanma sinyalleri

JLL Türkiye Eş CEO’su Tarkan Ander’in ise raporla ilgili değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“2022 yılının ilk yarısında en iyi performans gösteren kategoriler elektronik, ev eşyası ve mobilya kategorileri iken, bu kategorilere, ciro rakamları pandemi öncesine kıyasla pozitife dönen giyim mağazaları da eklenmiştir. Eğlence ve oyun alanları, alışveriş merkezlerinin yeniden sosyalleşme alanları haline gelmesiyle ilk toparlanma sinyalleri göstermeye başlamıştır. Aynı zamanda hizmet kategorisinden mağazaların performansları da geçen yıla kıyasla toparlanmaya başlamıştır. Ancak sinema alanlarında düşük ziyaretçi talebi nedeniyle henüz toparlanma gözlenmemiştir. Tüketicilerin artan beklentileri, AVM’leri perakende mağazalarını çeşitlendirme, yeni kategorilere geçiş ve iş birlikleri noktasında harekete geçirmiştir.”

Gelişmekte olan ikincil perakende pazarlarında kiralama faaliyeti güçlü kalmaya devam ederken, iyi performans gösteren perakendeciler, uygun ve esnek kiralama şartları ile birincil lokasyonlarda seçici davranarak kiralama faaliyetlerine devam etti.

Oteller rahat bir nefes aldı

Pandemi sürecinde ertelenen tatil planları, yasakların kalkması ve tatil sezonunun başlamasıyla yeniden gündeme geldi. Küresel ekonomik ve jeopolitik belirsizliklere rağmen Türkiye seyahat talebinde yükselen değerlerden. Özellikle İstanbul ve Antalya otel performanslarındaki artış otel işletmecilerinin yüzünü güldürdü. 5 milyonu haziran ayında olmak üzere, 2022 yılının ilk yarısında ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısı 16,4 milyon kişi olarak kaydedildi.

Yorum Yaz