We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel LÖSEV 25’inci yaşını Antalya’da Nilüfer konseriyle kutladı

LÖSEV 25’inci yaşını Antalya’da Nilüfer konseriyle kutladı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Şebnem İmece

Türkiye’nin sevgi ve umut ışığı LÖSEV kuruluşunun 25’inci yılı kutlamalarına il il devam ediyor. Vakfın Antalya’da Cosmos Theatre’da gerçekleştirilen galası sanat, sağlık ve basın dünyasının önemli isimlerini bir araya getirdi. Ünlü sanatçı Nilüfer’in sahne aldığı muhteşem gecenin sunuculuğunu, kendisi de bir LÖSEV gönüllüsü olan ünlü spiker Damla Uğurtürk yaptı. Lösemili Çocuklar Korosu ile LÖSEV Koleji Dans Grubunun da sahne aldığı gecede, bir kez daha hüzünler birlikteliğin verdiği güçle umuda ve mutluluğa dönüştürüldü.

Bundan 25 yıl önce 8 Kasım’da küçük bir muayene odasında yolculuğuna başlayan Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) kuruluş yıldönümünü, Cosmos Theatre’da Antalya’daki ailesiyle bir kez daha kutladı. Cosmos Theatre’da gerçekleştirilen Antalya Gala’sı Kokteyl ve Trio müzik dinletisiyle başladı. Antalya Valisi Hulusi Şahin ile eşlerinin de katıldığı; iş, sanat, sağlık ve basın dünyasından önemli isimlerin ağırlandığı bu özel gece; Cosmos Theatre’ın büyülü salonunda devam etti.

KIZINA LÖSEMİ TEŞHİSİ KONULDUĞUNDA KENDİ DE KANSERLE MÜCADELE EDİYORDU

Sunuculuğunu Damla Uğurtürk’ün yaptığı programda gecenin ilk konuşmacısı meme kanseri ile mücadele ederken kızının da lösemi olduğunu öğrenen Avukat Duygu Tuna oldu. Tuna yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:
“Halen lösemi tedavisi devam etmekte olan Ahenk Tuna’nın annesiyim. Fakat maalesef ki bizim bu hastalıklarla tanışmamız Ahenk ile olmadı 2021 yılında meme kanseri teşhisi aldım. Ahenk’i ise bir süredir devam eden hafif ateş ve nadiren olan karın ağrısı sebebiyle hastaneye götürdüm. Sonrasında Ahenk’e lösemi teşhisi konduğunu ancak üç gün sonra söyleyebildi ailem bana. İnsan önce duyduklarını algılamakta zorlanıyor. Kabul etmek istemiyor. Böylesine zorlu bir süreçle bir çocuğun mücadele etmesine yürek dayanmıyor. İşte tam da bu zorlu süreçte tıpkı bir aile gibi hem maddi hem manevi desteği ile LÖSEV hep yanımızdaydı. Tabii ki LÖSEV’i zaten yıllardır biliyorduk ancak bir gün bizim de LÖSEV’li olacağımızı hiç düşünmemiştik. Biliyoruz ki “Her şey insanlar için”. Gülen yüzleri, içten samimi sıcak yaklaşımları ile tüm tedavi sürecinde hep yanımızda olan tüm LÖSEV çalışanlarına ve gönüllülerine çok teşekkür ediyorum. Sevgi, iyilik ve umut dolu mücadelemizde biz kazanacağız. İyi ki varsın LÖSEV”

“ÇOCUKLARI LÖSEMİDEN DEĞİL UMUTSUZLUKTAN KAYBEDİYORDUK”

Tuna’nın ardından sahneye davet edilen LÖSEV Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Üstün Ezer, lösemi ile mücadelelerinin hikayesini; üzüntülerin çeyrek asırda; emek, dayanışma ve umutla nasıl mutluluklara dönüştüğünü anlattı. Lösemili çocukların Şirin Babası Dr. Üstün Ezer; şunları söyledi:
“SSK Ankara Çocuk Hastanesi’nde çocuk kan hastalıkları uzmanı olarak çalışıyordum. O yıllarda en iyi ihtimalle iyileşme oranı yüzde 20’ydi. Burada çalışan arkadaşlarımla farkettik ki; biz bu çocukları lösemiden değil hastane enfeksiyonundan kaybediyoruz. Bu çocuklar kanamadan, bakımsızlıktan, beslenememekten, parasızlıktan kaybediliyor. En kötüsü de umutsuzluktan, moralsizlikten ve çaresizlikten kaybediliyor. Aileler çocuklarının yaşamlarından umudu kesiyordu. Tedaviyi yarıda bırakma oranı yüzde 54 idi. Servisin şartlarını düzeltmek için yaptığımız başvurular karşılıksız kaldı. Devletin kurumları bir şey yapmıyordu, hala da yapmıyor. Ya bu mesleği bırakacaktım ya da bir şeyler yapacaktım. Mesleği bırakmak yerine, Ankara’da tedavisini sürdürdüğümüz 30-35 çocukla birlikte, 2 doktor ve 2 lösemili çocuğun babası el ele vererek bu vakfı hayata geçirdik. Bir masa, bir sandalye ve kocaman bir yürekle 1998 yılında LÖSEV’i açtık. Amacımız lösemiden ölümleri azaltmak, parası olmadığı için ölüme terk edilen yavrularımızı yaşatmak, Türkiye’deki lösemili çocuklara da Avrupa ve Amerika’daki imkânları sağlamak ve anne ile babalarının eziyet çekmesini engellemekti.”

“BUGÜN LÖSANTE’NİN TEDAVİDE BAŞARI ORANI YÜZDE 94”

2000 yılında Türkiye’nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE’yi, 2008 yılında lösemili çocukların ücretsiz kolej eğitimi alabilecekleri Lösemili Çocuklar Okulu’nu, 2010 yılında ise tedavileri için Ankara dışından gelen ailelerin tedavi esnasında konaklayabilmeleri için Lösemili Çocuklar Köyü’nü hayata geçirdiklerini anlatan Dr. Ezer; “Geldiğimiz noktada, bugün LÖSEV’in LÖSANTE Hastanesi’nin başarı oranı yüzde 94. Bu başarı oranı kemik iliği nakli ünitemizin açılmasıyla arttı. Her zaman için desteğini aldığımız Türk halkına, bütün bağışçılara çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Birlikte çok daha büyük işler yapacağız.” dedi.

“ANTALYA’YA BİR LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR KÖYÜ KURMAK İSTİYORUZ”

LÖSEV’in esas başarısının Lösemi canavarıyla savaşırken umutlarını hiç kaybetmeyen çocuklara ait olduğunun altını çizen Dr. Üstün Ezer; “Antalya’da da bir Lösemili Çocuklar Köyü kurmak istiyoruz. Yemyeşil bir bahçenin içerisinde lösemili çocuklara ücretsiz hizmet veren bir hastane ve bir okulun olacağı bir Lösemili Çocuklar Köyü yapabilmek için bürokrasiden veya bağışçılarımızdan bir arsa istiyoruz. Bunu yüzlerce ve binlerce çocuğun hayatını kurtarmak için istiyoruz.” dileğiyle konuşmasını sonlandırdı.

NİLÜFER İLE SAHNE ALAN LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR DUYGU DOLU ANLAR YAŞATTI

LÖSEV Antalya Galası; mücadelelerinden hiç vazgeçmeden, var güçleriyle yaşama tutunan ve sonrasında LÖSEV’e bağlı LSV Eğitim Kurumları’nda yarım kalan eğitim hayatlarına devam eden çocukların sahne performansları ile devam etti. Önce sergiledikleri modern danslarla sahnede göz kamaştıran Lösemili Çocuklar, daha sonra Sev Kardeşim, Ey Özgürlük, Güzel Günler Göreceğiz şarkılarını seslendirirken Türk Pop müziğinin unutulmaz hitlerinden “Dünya Dönüyor”u da ünlü sanatçı Nilüfer ile birlikte seslendirdi.

Nilüfer konseriyle devam eden gece boyunca, tüm konuklar ünlü sanatçının şarkılarını bir ağızdan söyledi. Muhteşem yorumu, samimiyeti ve esprileriyle izleyicileri büyüleyen ünlü sanatçı geceyle ilgili olarak; “Bu özel gecede şarkı söylemek için davet ediğim için onur duyuyorum. LÖSEV gibi çocuklarımıza büyük katkılar sağlayan dernek ve o derneğin bir gecesinde sahnede olmak; küçücük de olsa bir katkımın olması beni hem heyecanlandırıyor hem de mutlu ediyor.” dedi.

LÖSEV korosuyla birlikte söyledikleri şarkının ardından, çocukların kendisi için hazırladıkları hediyeleri kabul eden Nilüfer’e; LÖSEV gönüllüsü olması teklif edildi. Ünlü sanatçı bu teklifi mutlulukla kabul etti.

Gece konserin ardından tüm konukların bir ağızdan söylediği LÖSEV Marşı ile son buldu.

Yorum Yaz