We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Mehmet İşler: Doluluklar yüzde yüze yaklaştı

Mehmet İşler: Doluluklar yüzde yüze yaklaştı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler Kurban Bayramı dolayısıyla turizm sektöründe çifte bayram yaşandığını, konaklama tesilerinde doluluk oranlarının yüzde yüze yaklaştığını açıkladı. İşler; Ege bölgesinin her kesime hitap eden fiyatları ve turizm çeşitliliği ile vatandaşın en çok rağbet ettiği bölgelerin başında geldiğine dikkat çekti.

2022 yılının turizmde tüm zamanların rekorlarının kırıldığı bir yıl olarak tarihe geçtiğini, rezervasyon verilerinin 2023 yılının bu rekorların yenileneceği bir yıl olacağını gösterdiğini belirten Mehmet İşler, İtalya’dan yapılan oda rezervasyonlarının yüzde yetmiş beş gibi büyük bir oranda arttığını dile getirdi.

2023’TE YENİ BİR REKOR GELİYOR

Mehmet İşler; “ 2023 yılında Türk Turizmi belki de tüm zamanların en iyi yılını yakalayacak yeni bir rekora imza atıyor. Özellikle geçen senenin Mayıs Ay’ına göre Türkiye’de yüzde 16 artış, ama ilk beş ay’da ise yüzde 24 gibi fazla bir artışla sezona başladık. Bu; 2023 yılının, 2022’den ve 2019’dan daha iyi olacağının büyük bir göstergesi. Burada en önemli pazarlarımız Rusya ve Almanya yine ardı ardına olarak ilk iki sırayı paylaşıyorlar. Ama görünen o ki, rezervasyon akışı bundan sonra hem deprem, hem seçim hem de sınavlardan sonra, havaların da hızlı bir şekilde ısınmasıyla devam edecek. Yıl sonunda hedeflediğimiz 60 milyon turist 55 milyar dolar girdiyi yakalayacağız gibi gözüküyor. Hepinizin bildiği gibi geçen sene 55 milyon turist 45 milyar dolar girdi elde eden Türkiye bu yıl 2023 turizm stratejisi olarak belirlenen 60 milyon turist, 55 milyar dolar hedefini yakalayacak. Bu Türk Turizm Tarihi’nin tüm zamanlarının en iyi yılı olarak tarihteki yerini alacaktır.”

TURİZMCİ ÇİFTE BAYRAM YAŞIYOR

“ Diğer taraftan baktığımızda bayram bereketiyle geliyor. Özellikle tatilin dokuz güne çıkartılmasından ve herkesin planlama yapmasından dolayı turizm sektöründe pozitif bir etki yarattı. Turizmciler bunu olumlu karşıladı. Özellikle bu dokuz gün içerisindeki rezervasyonlarda, ortada, beşer günlük bir yoğunlaşma görüyoruz. Bu dokuz günün beş günü çok yoğun. Kimi yerlerde ilk beş gün kimi yerlerde son beş güne doğru bir pik (peak) (tepe) nokta görüyoruz. Ama şu bir gerçek ki, dokuz gün olmasının bir başka faydası da özellikle şehirlerden çıkışlarla, şehirlere dönüşlerde, insanlar daha erken veya daha geç çıkarak, şehrin giriş ve çıkışlarındaki trafiğin rahatlamasına da sebebiyet veriyorlar. Hem biz turizmciler açısından dokuz günlük tatil olması, hemde şehir giriş ve çıkışlarının trafik yoğunluğunu önlemek açısından fevkalade doğru bir karar oldu. Diyebiliriz ki turizmci çifte bayram yaşıyor.”

İÇ TURİZMDE EN ÇOK RAĞBET EGE’YE

“Bu arada iç turizmde en çok rağbet gören bölge Ege oluyor. Çünkü Ege herkese hitap eden bir ürün yelpazesine sahip. Ege’nin özellikle yaşam tarzı, çok büyük bir çekim gücü oluşturuyor. Deniz kenarında gece saatlerine kadar canlı bir hayatı olan yaşam tarzı ,iç pazardaki yerli turistten çok rağbet ve talep gören bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Burada İzmir’linin yaşam tarzının yanısıra herkese hitap eden ürün yelpazesi de Ege’nin çekim ve cazibe gücünü arttırıyor. Diyebiliriz ki bin Lira’ya da bin Euro’ya da herkesin konaklayabilme imkanı, kalabilecekleri yerler var. Ege bu açıdan, bu zengin çeşitliliğinden dolayı da iç pazarda büyük talep görmektedir.”

İTALYADAN YÜZDE YETMİŞBEŞ REZERVASYON ARTIŞI

“Bizim için en önemli şey burada iç pazardan sonra dış pazarın gidişatıdır. Seçim öncesine kadar ağır giden rezervasyon akışı seçimden sonra normale dönmeye başladı. Özellikle iki ana pazarımız olan Almanya ve Rusya’daki rezervasyon akışları artmaya başladı. Ama bir farklı özellik var. Akdeniz bölgesinde aynı çanakta olduğumuz İtalya’nın 2023 yılı oda rezervasyonlarının artışı dikkat çekiyor. Geçen yıla oranla İtalyan’larda yüzde 75 artış var. Bu konuda da turizm pazarındaki çeşitliliğimizi yavaş yavaş arttırarak bağımlı olduğumuz iki ana pazarın dışında diğer pazarlarda da yeni artışlara başladık. 2023 yılı tüm zamanların en iyi yılı olacak diye biz şu anda hedefimizi koymuşken, bayramda son derece bereketli geçecek gibi gözüküyor. Şu anda Kurban bayramı’nda hemen hemen doluluk oranları yüzde yüze yaklaştı. Last Minute dediğimiz son dakika satışlarıyla şu anda hızlı bir satış grafiği görüyoruz. Bu yüzde yüz doluluklar içinde hemen hemen her bölgemizde son yerler için vatandaşlarımız rezervasyonlarını yaptırıyorlar diyebiliriz.”

REZERVASYONLARINIZI BİLDİK ACENTALARDAN YAPIN

“Vatandaşlarımız rezervasyonlarını muhakkak bildik acentelerden alsınlar yada oteli arayarak konfirme etsinler. Bu acentenin otelle çalışıp çalışmadığını kontrol etsinler. Çünkü her bayram özellikle rezidans, villa ve otel kiralamalarında hacker’ların sahte site yaparak vatandaşlarımızı dolandırdıklarını görüyoruz. Bu konuda da bayram vesilesiyle bir kez daha kendilerini uyarmak isteriz. Herkese iyi bayramlar diliyoruz“ dedi.

Yorum Yaz