We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel MICE TURİZMİNDE  LÜKS OTELLERE YÖNELİM ARTIYOR

MICE TURİZMİNDE  LÜKS OTELLERE YÖNELİM ARTIYOR

UPJET Travel’ın Antalya Ofis Müdürü Çağrı Güven ile  M.I.C.E. turizminde uluslar arası alanda payımızı artırmak için otellerin neler yapması gerektiğini, M.I.C.E. Sektöründeki dünya trendlerini ve başarılı bir M.I.C.E. operasyonu için dikkat edilmesi gereken noktaları konuştuk.

 GM DERGİ ÖZEL HABER 

Mice turizminde dünya trendleri nereye doğru ilerliyor?

Son yılı değerlendirisek, bu sektörde büyük ilaç firmalarının geniş kapsamlı toplantılarına şahit olduk. Ama artık son dönemde firmalar kapasitelerini küçülterek daha lüks otellerde konaklamaya yöneliyor. M.I.C.E. sektöründe butik işlere eğilimin artığını gözlemlemekteyiz. Bunun sebebi de misafirlerin en iyi servisi almak istemeleridir. Ayrıca Türkiye’de bir çok kez toplantı gerçekleştirmiş olan gruplar, artık farklı destinasyonları da görmek istiyorlar. M.I.C.E. grupların yeni ürünler sunan destinasyonlarına olan talepleri gün geçtikçe artıyor.

 

Antalya Mice turizminde şu an hangi konumda?

 

Antalya bölgesi M.I.C.E. turizminde Upjet gözünde her zaman ilk sırada yer alır. Çünkü Antalya’da M.I.C.E.  konusunda kongre otellerinden konaklayan M.I.C.E. grupları dünyadaki en iyi hizmeti alıyorlar. Biz, bir çok ülkeye grup yönlendiren bir acenteyiz.  Yunanistan’dan, Estonya’ya, Bali’ye  kadar bir çok farklı destinasyona hizmet veriyoruz. Bunun yanında doğal güzelliklerimiz ile bir çok ülkeyi geri de bırakıyoruz. Dünyadaki M.I.C.E. turizmi sektöründen daha fazla pay alabilecekken  gelen talepleri yüksek sezon yeterli oda sayısı veya kongre merkezi kapasitesi yeterli olmaması nedenleri ile geri çevirmek durumunda kalıyoruz.

 

Nedir bu nedenler ve uluslararası alanda bu pazardaki payımızı nasıl artırabiliriz?

 

İlk olarak, daha fazla sayıda ve daha geniş kapasiteli kongre merkelerine ihtiyacımız var. Şu an Belek bölgesinde bu yönde girişimlerin olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra oda sayıları artırılmalı. Uluslar arası kongrelerde gruplar yan otelde konaklama talebimizi olumlu karşılamıyor ve bu yüzden başka ülkede kongrelerini gerçekleştirme kararı alıyorlar. Talep açısından hiç bir problemimiz yok. Rusya da Mice sektöründe 200 personelimiz ile 1 numaralı acenteyiz. Her gün ürettiğimiz iş hacmi Rusya M.I.C.E. pazarını %50 sinden daha fazla. Ancak kişi sayısı bazında 800 ve üstü grupları tek bir otelde ağrılayabileceğimiz tesislerimiz sayısı çok az..   Bu iki temel konu, uluslararası alanda mice turizminden istenilen payı almamızdaki iki büyük engel. Bu konuda yapılacak çalışmaların hız kazanması ve gerçekleşmesiyle  M.I.C.E. sektöründe iç pazarda kazandığımız başarıları uluslararası alana taşıyacağımızdan hiç şüphem yok.

 

Başarılı bir  mice operasyonu gerçekleştirmek için oteller en çok hangi noktalara dikkat etmeli?

 

Bence, en önemli konu, yeterli sayıda personel çalıştırmaları ve gerekli ekipmanların eksiksiz bir şekilde otelde bulunmasıdır. 1000 kişilik bir toplantı grubuna hizmet veren otelin, 1000 kişiye servis verebilecek alt yapısı olmalıdır.Uluslararası alanda bu konuda başarı sağlamak isteyen otellerin alt yapısını da sağlamlaştırması şart.

 

Son olarak turizmin ülkemizde 12 ay yapılması için Mice elimizdeki önemli bir güç değil mi?

 

Kesinlikle. Kriz dönemiyle birlikte M.I.C.E. sezonu uzadı.  Değişim ve dönüşümlerin turizm sektörü tarafından iyi analiz edilmesi ve yapılması gereken adımların daha hızlı atılmasıyla M.I.C.E. turizmi ülkemize büyük katma değer sağlayacaktır.   Ayrıca Mice turizmi, otelcilerin düşük sezonlarında para kazanabilecekleri tampon görevini gören bir sektör.

Yorum Yaz